Peste 400 de sportivi de la 28 cluburi din țară, precum și din Ucraina și Republica Moldova, au fost prezenți în acest week-end, la Otopeni, la Memorialul ”Aurel Vasile”. Printre ei s-au aflat și mai mulți sportivi de la CS Câmpina, care au avut de parcurs o competiție grea, cu multe probe și multe ore în jurul bazinului.
La competiție au fost prezenți și campionii Carmen Bunaciu și Robert Glință, care au oficiat festivitatea de premiere.
Sportivii Clubului Sportiv Câmpina, antrenați de Adrian Stoican, au obținut următoarele rezultate:
Ștefan Goran, 10 ani, două medalii de aur și patru de argint
- locul 1 la 50 m bras si 100 m bras;
- locul 2 la 50 m craul, 50 m spate, 50 m fluture și 100 m spate.
Vlad Chițu, 11 ani
- locul 5 la 100 m bras;
- locul 8 la 50 m fluture;
- locul 9 la 50 m craul și 50 m bras;
- locul 10 la 50 m fluture;
- locul 11 la 50 m spate.
David Dulgheru, 14 ani
- locul 7 la 100 m fluture și 100 m bras;
- locul 9 la 50 m bras;
- locul 15 la 50 m fluture;
- locul 14 la 100 m craul;
- locul 16 la 50 m craul.
Maria Brotoiu, 11 ani
- locul 9 la 50 m bras și 100 m spate;
- locul 10 la 50 m spate;
- locul 12 la 100 m craul;
- locul 13 la 50 m fluture;
- locul 16 la 50 m craul.
Brândușa Berindei, 13 ani
- locul 14 la 100m spate;
- locul 15 la 50 m spate;
- locul 18 la 50 m fluture;
- locul 19 la 50 m bras;
- locul 22 la 100 m craul;
- locul 25 la 50 m craul.
”Această competiție o consider o probă de verificare pentru campioantele naționale care se vor desfășura în luna iunie. Sunt foarte mulțumit de evoluția sportivilor și cu siguranța vom obține rezultate bune și la campionatele naționale”, ne-a declarat antrenorul secției de natație și președintele CS Câmpina, Adrian Stoican.
Darius Petrescu are 15 ani, de cinci ani joacă la CS Câmpina, în grupa antrenorului Roberto Opatchi, și în ciuda unui viitor fotbalistic promițător, a ales să renunțe la fotbal.
Majoriatea echipelor au început pregătirile, iar week-end-ul care urmează va fi unul plin, cele mai multe dintre echipe având deja programate meciuri de verificare.
Miercuri, 23 iulie, de la ora 13.00, la magazinul Altex din Câmpina, Bulevardul Nicolae Bălcescu, zona complex Kaufland, va fi un mare eveniment, aici poposind doi foști jucători legendari ai României - Miodrag Belodedici și Marius Niculae.
Într-o atmosferă plină de energie și inspirație, a fost dat startul oficial a celei de-a doua ediții a prestigioasei competiții internaționale școlare ESSF Combat Games 2025.