Chiar pe strada principală a Câmpinei - Bulevardul Carol I, în zona cunoscută de localnici sub numele ”La linie”, din fosta cale ferată care asigura legătura cu rafinăria și, mai departe, cu Telega, a mai rămas doar... semnalizarea rutieră.
Din păcate, imaginea este una dezolantă: stratul de mizerie este atât de gros, încât pe alocuri pare mat. În multe locuri stratul de vopsea se exfoliază, pierzând bătălia cu rugina. De la stâlpul de susținere, până la semnalizarea propriu-zisă, totul este - din păcate - mizerabil, dezolant. Nu înțelegem care mai este rostul acestei semnalizări - funcțională nu mai are cum să fie, mai ales după demolarea podului feroviar peste DN1 și râul Prahova, din punct de vedere rutier nu are niciun rost, ca să nu mai vorbim de partea estetică... Privind această semnalizare de aproape ai senzația ca te lipești dacă atingi ceva, atât de gros este stratul de... jeg. Poate e un cuvânt dur, dar aceasta este realitatea.
În primăvara anului trecut, un cititor ne semnala situația similară de pe Strada Hasdeu la fosta trecere de cale ferată. Din păcate, iată că după aproape un an, nu s-a schimbat nimic... Ba da, s-a schimbat - stratul de mizerie este mai gros.
Chiar nu poate face nimeni din administrația locală nimic pentru a dispărea aceste monumente ale indolenței?!
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Primăria Câmpina derulează o procedură de transparență publică pentru un proiect de hotărâre a Consiliului Local privind, printre altele, stabilirea noilor tarife de utilizare temporară a spațiilor Casei de Cultură ”Geo Bogza”, aici intrând inclusiv spațiile de la Casa Tineretului.

Pe Valea Târsei, în apropiere de Breaza, a avut loc vineri după–amiază un accident în care un ATV s–a răsturnat într–o zonă greu accesibilă.

În septembrie 2018 administrația câmpineană de la acel moment se mândrea cu inaugurarea unui skatepark care costase aproximativ 100.000 euro.

Pe fondul crizei politice de la nivel național, se discută foarte mult de stadiul implementării proiectelor prin PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență), un etalon important.