Pe 28 octombrie 2018, de la ora 13.00, Asociația Eco Natura Comunității Băicoi va organiza o acțiune de protest împotriva poluării aerului cu hidrogen sulfurat și alte substanțe toxice cu efect nociv asupra sănătății locuitorilor. Va fi un protest pașnic, apolitic, un protest autorizat și susținut de administrația locală, care se va desfășura în zona blocurilor din Cartierul Liliești, după cum ne-au precizat reprezentanții asociației menționate.
“Amintim faptul că, în perioada 12 septembrie - 3 octombrie 2018, APM Prahova a realizat măsurători în zona Țintea în vederea determinării calității aerului, fiind identificate 228 de depășiri ale concentrației de hidrogen sulfurat pentru o perioadă de 21 de zile consecutive. În urma controalelor efectuate de Garda de Mediu, societatea Vitalia a fost sancționată contravențional pentru nerespectarea prevederilor legale cu privire la emisiile industriale, iar APM Prahova a emis Notificarea Prealabilă în vederea suspendării Autorizației Integrate de Mediu a acestei societăți. În ciuda acestor măsuri implementate de autorități, reprezentantul Vitalia susține că poluarea aerului nu are nicio legătură cu societatea pe care o administrează, chiar dacă este foarte ușor de identificat sursa mirosului resimțit de sute sau chiar mii de persoane care sau trec prin zonă. Dreptul la un mediu sănătos este garantat de Constituția României, la Art.35, iar acest drept ne-a fost încălcat brutal!”, se menționează în comunicatul de presă remis de Asociația Eco Natura Comunității Băicoi.
Nu este prima acțiune de protest organizată la Băicoi de această asociație pentru protecția mediului. Problemele legate de poluare au apărut de mai multă vreme, fiind generate de operațiunile de prelucrare a deșeurilor periculoase și nepericuloase de la depozitul societății Vitalia.
(Sursă foto - Agerpres)

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerii și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.