Casa Municipală de Cultură "Geo Bogza" Câmpina anunță anularea Festivalului "Serbările Toamnei". Motivul este apariția OUG 107/4 septembrie 2024 privind reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare, acea ordonanță care interzice organizarea de manifestări cultural-artistice, cu excepția evenimentelor de la final de an.
Vă prezentăm în continuare comunicatul de presă primit la redacție.
"Casa Municipală de Cultură 'Geo Bogza' Câmpina anunță anularea manifestărilor cultural-artistice din cadrul evenimentului Serbările Toamnei 2024, programate pentru perioada 28-29 septembrie 2024. Decizia a fost luată în urma constrângerilor financiare impuse de Ordonanța de Urgență nr. 107 din 4 septembrie 2024, care stabilește măsuri fiscal-bugetare în vederea gestionarii creanțelor bugetare și a deficitului bugetar la nivel național. În contextul noilor reglementari, fondurile alocate pentru manifestările culturale au fost semnificativ reduse, ceea ce face imposibilă susținerea financiară a evenimentelor culturale incluse în cadrul Serbărilor Toamnei. S-a încercat identificarea unor soluții alternative, însă în urma consultărilor cu autoritățile locale, în urma reevaluării bugetului disponibil și prioritizării cheltuielilor esențiale și în conformitate cu noua legislație, a devenit evident că anularea acestor manifestări este inevitabilă.
Suntem profund dezamăgiți de această situație, dar credem că buna gestionare a resurselor financiare publice este prioritară în aceste circumstanțe. În continuare, vom face tot posibilul să căutăm soluții și resurse pentru a susține următoarele evenimente prevăzute în lista manifestărilor culturale, menținând viu spiritul cultural al Câmpinei. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru susținerea continuă a activităților organizate de Casa Municipală de Cultură 'Geo Bogza' Câmpina".

Câmpinenii și nu numai sunt exasperați de lucrările care nu se mai termină și care blochează de mult timp Strada Orizontului.

„Fiecare știe ce are de făcut și în ce termen”, a fost concluzia președintelui Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, după întâlnirea pe care o convocase pe tema lucrărilor de la Spitalul Municipal Câmpina.

Anunțată pentru numai două zile, închiderea Parcării Centrale din Câmpina se prelungește cu o zi, conform unui comunicat al administrației locale.

Un cititor CâmpianTV.ro ne-a transmis o imagine realizată pe Strada Tineretului din Câmpina.