15 cadre medicale de la Spitalul de Psihiatrie Voila din Câmpina sunt infectate cu noul coronavirus. Este vorba despre șapte asistente și opt infirmiere, toate 15 de la una dintre secțiile spitalului, o secție în care, atenție, sunt internați 27 de pacienți non-COVID.
Una dintre asistentele medicale din secția respectivă a prezentat simptome caracteristice infectării cu noul coronavirus, i s-a efectuat testul, iar rezultatul a fost pozitiv. Ulterior au fost testate și celelalte cadre medicale din secție, iar testele au confirmat infectarea a încă 14 asistente și infirmiere, toate cele 14 persoane fiind asimptomatice. Acum se află în izolare la domiciliu. După cum ne-a declarat managerul Spitalului de Psihiatrie Voila, dr. Irina Minescu, astăzi au fost testați și cei 27 de pacienți din secție și urmează să se primească rezultatele, "dar sperăm că nu vor fi probleme, având în vedere că, în contactul cu pacienții, cadrele medicale au purtat în permanență echipament de protecție".
În secția în care s-a înregistrat acest focar de coronavirus lucrează 18 cadre medicale, dintre care, iată, 15 sunt infectate cu noul coronavirus. Managerul spitalului, dr. Irina Minescu, ne-a precizat că au fost repartizate asistente și infirmiere de la alte secții, astfel încât să poată fi asigurată asistența medicală la secția în cauză. Direcția de Sănătate Publică Prahova efectuează o anchetă epidemiologică în acest caz, pentru a se stabili toți contacții direcți ai persoanelor infectate.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.