Opt firme au participat la selecția de oferte organizată de Primăria Câmpina pentru implementarea unui sistem stradal de supraveghere video. A câștigat o firmă din Brăila - Casido SRL - cu prețul de 187.813 lei, fără TVA.
Sistemul video va fi format din 35 de camere de supraveghere, care vor fi amplasate în 15 puncte de interes din localitate, mai exact în intersecții. Proiectul nu este nou, a fost aprobat prima dată de Consiliul Local în anul 2009, dar nu a fost pus în practică. Anul acesta, de la bugetul Câmpinei s-au alocat 400.000 lei pentru sistemul de supraveghere video, dar iată că, în urma selecției de oferte, s-a ajuns la o valoare mult mai mică. Scopul investiției - monitorizarea permanentă a traficului auto și pietonal. Imaginile de pe camerele video vor putea fi urmărite în timp real pe un monitor care se va afla la dispeceratul Poliției Locale Câmpina.

În cursul zilei de sâmbătă, pe Strada Republicii din Breaza a avut loc un accident de circulație.

A fost un sfârșit de săptămână de coșmar pentru câmpinenii din cartierul Voila, dar și - parțial - de pe Strada Bobâlna. Au fost din nou probleme în alimentarea cu apă!

Alunecarea de teren din zona Câmpinița, care pune în pericol traficul rutier pe Bulevardul Carol I, la ieșirea din Câmpina spre Cornu, devine tot mai pronunțată.

Sâmbătă după-amiază, salvamontiștii prahoveni au fost solicitați să intervină în cazul unui accident, care a avut loc în Munții Baiului, în apropiere de Bușteni.