Peste exact o lună, la Câmpina va avea loc cea de-a X-a ediție a Festivalului "Serbările Toamnei", eveniment pentru care s-au alocat 153.000 lei de la bugetul local. În acest moment nu știm cine va cânta pe scena festivalului. Știm, în schimb, pe cine ar vrea câmpinenii să vadă la această ediție aniversară a "Serbărilor Toamnei".
În urmă cu o lună am demarat un sondaj pe site-ul nostru și pe Facebook. V-am adresat o singură întrebare: ce soliști/formații ați dori să cânte la Câmpina la Festivalul "Serbările Toamnei" 2017? Am primit în total 483 de răspunsuri și vă mulțumim pentru asta. Am centralizat toate răspunsurile și am realizat un top al preferințelor dumneavoastră, cititorii noștri, cei care ați avut bunăvoința de a participa la sondaj. Și iată rezultatele:
1. Carla's Dreams - 76 voturi
2. Smiley - 41 voturi
3. Andra - 34 voturi
4. Voltaj - 33 voturi
5. Delia - 24 voturi
6. Holograf - 21 voturi
7. Inna, Direcția 5 și BUG Mafia - câte 19 voturi
8. Horia Brenciu, Vama, Bosquito și Dorian Popa - câte 11 voturi
9. Irina Rimes, Antonia, Paraziții, Liviu Teodorescu, Adda, Pepe, Formația Subcarpați - câte 7 voturi
10. Loredana, Andreea Bălan, Talisman, Alina Eremia, Lora - câte 5 voturi
Au mai primit voturi: Alesis, Gabriel Dorobanțu, Paula Seling, Tudor Gheorghe, Trupa Vunk, Andreea Bănică, Ruby, Compact, Macanache, Cătălin Crișan, Marcel Pavel, Nico, Marina Voica, Silvia Dumitrescu, Fuego, Pheonix, Vița de Vie, Zdob și Zdup, Anna Lesko, Anca Țurcașiu, Alternosfera, Bere Gratis, What's UP, Cargo, La Familia, 3 Sud Est, Adrian Sînă, DJ Project, Cheloo, Mandinga, Elena Gheorghe, Iuliana Dobre, Bodo, CRBL, Semnal M, Aida Cismaru, Freestay.
- Soliștii de muzică populară votați în sondaj: Aurel Tămaș, Steliana Sima, Ionuț Dolănescu, Maria Ciobanu, Florica Jinga, Constantin Enceanu, Gheorghe Turda, Emilia Ghinescu, Niculina Stoican.
- Nu enumerăm aici maneliștii votați pentru că pe scena Festivalului "Serbările Toamnei" NU se cântă manele.
Cam acestea sunt preferințele dumneavoastră. Rămâne să vedem dacă acestea coincid cu cele ale organizatorilor (administrația locală). În momentul în care vom afla cine cântă la Câmpina, la "Serbările Toamnei" 2017, vă vom comunica.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a unui tânăr, de 18 ani, cercetat pentru pornografie infantilă și șantaj.

Pe Strada Muncii din Câmpina s-a... muncit din greu și s-a realizat o intervenție a operatorului HidroPrahova.

Din 27 martie au intrat în vigoare noi prevederi legale, care reglementează regimul plății amenzilor.

În condițiile în care lipsa locurilor de parcare, mai ales în zona centrală, este o problemă din ce în ce mai acută în Câmpina, mulți conducători auto alegeau să-și lase mașinile pe trotuarul de pe Strada Mihai Eminescu, în dreptul Colegiului Național „Nicolae Grigorescu”.