Duminică după-amiază, pe pârtia de sanie de la Bușteni a avut loc un accident destul de grav, în urma căruia o turistă a fost transportată la Brașov cu elicopterul Smurd pentru a primi îngrijiri medicale.
Astfel, potrivit salvatorilor montani, o turistă a fost izbită de o sanie, suferind un traumatism al coloanei vertebrale și pierderea temporară a stării de conștiență. Salvatorii montani i-au acordat primul ajutor medical și au transportat-o la cabinetul medical de la pârtie. Ținând cont de gravitatea cazului, au solicitat intervenția unui elicopter de la Brașov, pentru ca pacienta să ajungă în cel mai scurt timp la spital, în vederea acordării îngrijirilor de specialitate.
(Video - Salvamont Prahova)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Livia Pisăliță este de astăzi studentă a Universității Naționale de Muzică București. A intrat la Facultatea de Interpretare Muzicală, Secția Canto Clasic, a doua pe listă, cu media 9,42. "Mult peste așteptări", spune Livia, cu modestia care o caracterizează.

Primăria Municipiului Câmpina derulează o etapă importantă în planificarea viitorului transportului local. În acest sens, se pregătește depunerea proiectului „Dezvoltarea mobilității verzi și a transportului public inteligent în Municipiul Câmpina prin achiziția de microbuze electrice”, pentru care este nevoie de realizarea unui studiu de trafic.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Șerban Cantacuzino” al județului Prahova lansează o nouă sesiune de recrutare a voluntarilor care doresc să se implice activ în sprijinirea comunității și să facă parte din echipa pompierilor salvatori.

În cursul dimineții de vineri, 17 iulie, la ceasul din Piațeta „Marin Constantin” era o echipă care lucra la repararea sa.