Micuța și foarte talentata noastră câmpineană va putea fi văzută la Next Star la ediția de sâmbătă seara, de la ora 20.00, la Antena 1. A trecut cu brio de preselecții, a fost la înregistrări, iar mâine seară o vom vedea evolând în fața celor trei jurați - Lidia Buble, Pepe și Dorian Popa, la show-ul prezentat de Dan Negru.
Este un pas foarte mare pentru Ilinca, fetița de doar 6 ani, proaspăt "absolventă" de grădiniță. Un copil frumos și talentat, o mică artistă pregătită la Clubul Copiilor din Câmpina de profesoara de canto Ruxandra Brezeanu. După cum spuneam și cu altă ocazie, pentru noi, câmpinenii, Ilinca Alexandrescu nu este o necunoscută. De trei ani o vedem la aproape toate evenimentele organizate pe plan local și la care participă micii artiști de la Clubul Copiilor. Iar după numeroase premii județene și naționale, urmează "confruntarea" de la Next Star, unde, cu siguranță, îi vom ține pumnii! Succes, Ilinca!

Pompierii militari prahoveni intervin pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o hală de depozitare și prelucrare a deșeurilor și maselor plastice, în orașul Băicoi.

Cu ocazia Zilei Internaționale a Tineretului, la Centrul Cultural pentru Tineret al Fundației Zamolxes din Câmpina (B-dul Nicolae Bălcescu, 45 - Căminul Petrol) va avea loc Ziua Porților Deschise.

Președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a dispus, începând de miercuri, 5 august 2026, un set de măsuri menite să reducă consumul de energie electrică în toate imobilele aflate în proprietatea Consiliului Județean, ca parte a unui demers mai amplu de utilizare responsabilă a fondurilor publice.

Parcurgând Câmpina la pas ajungi și în zone care nu se regăsesc nici în pliantele turistice, nici în cele.. electorale.