CONTACT

Bogdan Davidescu, primar al comunei Șotrile, validat la Apel

- Actualitate -

Bogdan Davidescu, primar al comunei Șotrile, validat la Apel

"Admite apelul. Schimbă în tot încheierea nr.154/16 iulie 2021 pronunţată de Judecătoria Câmpina, în sensul că admite cererea, iar pe cale de consecinţă validează în funcţia de primar al comunei Şotrile pe Davidescu Daniel Bogdan, candidat independent la alegerile locale parţiale din data de 27 iunie 2021. Definitivă", se arată în hotărârea Tribunalului Prahova, pronunțată marți, 17 august.

Practic, la apel, Bogdan Davidescu este declarat câștigător al unui nou mandat de primar al comunei Șotrile, al treilea al său.
Bogdan Davidescu, condamnat definitiv în toamna anului 2019 la închisoare cu suspendare pentru pornografie infantilă, a câştigat alegerile parţiale organizate în iunie 2021, după ce mandatul obţinut de acesta în septembrie 2020 fusese invalidat de instanţă.
Primar al comunei Şotrile timp de două mandate, el a fost condamnat definitiv în noiembrie 2019 de Curtea de Apel Ploieşti la un an şi şase luni de închisoare cu suspendare pentru pornografie infantilă, iar ulterior și-a pierdut mandatul. La alegerile din 27 septembrie 2020, Davidescu a candidat ca independent, susținut de PSD, pentru un nou mandat de primar la Şotrile, fiind ales cu 41,22% din voturi, conform datelor finale publicate de Autoritatea Electorală Permanentă. Ulterior, mandatul său de primar a fost invalidat de Judecătoria Câmpina, iar Tribunalul Prahova a menţinut decizia instanţei de fond. 
La 27 iunie 2021, la Șotrile au avut loc alegeri parțiale pentru funcția de primar. Bogdan Davidescu a candidat tot ca independent (cu susținerea PSD) și a câștigat cu 49,04% față de 40,79% cât a avut principalul său contracandidat Gabriel Broșteanu (PNL). Judecătoria Câmpina a invalidat alegerea sa, dar Davidescu a atacat decizia instanței, iara cum, Tribunalul Prahova i-a validat mandatul. Practic, Bogdan Davidescu a câștigat astăzi un nou mandat de primar al comunei Șotrile.


17 Aug 2021 20:55 4262 vizualizari


Comentarii






17 vizualizari 07 Apr 2026 19:08 TIR în flăcări pe DN1, între Câmpina și Florești

TIR în flăcări pe DN1, între Câmpina și Florești

Pe D1, pe sensul Ploiești - Câmpina, un TIR a luat efectiv foc.

citeste mai mult
332 vizualizari 07 Apr 2026 18:30 N-au ”ghicit-o” p-asta! Două femei, reținute de polițiștii câmpineni pentru înșelăciune

N-au ”ghicit-o” p-asta! Două femei, reținute de polițiștii câmpineni pentru înșelăciune

Polițiștii din Câmpina au dispus, în cursul zilei de 7 aprilie, reținerea pentru 24 ore a două femei, de 32, respectiv 33 ani, ambele din comuna Bărcănești.

citeste mai mult
940 vizualizari 07 Apr 2026 15:14 Trei imobile cuprinse de un incendiu puternic la Brebu

Trei imobile cuprinse de un incendiu puternic la Brebu

Pompierii militari prahoveni intervin în aceste momente pentru stingerea unui incendiu izbucnit în comuna Brebu, sat Brebu Megieșesc. 

citeste mai mult
570 vizualizari 07 Apr 2026 13:42 Pocnitori, țigări și oameni fără adăpost - ingredientele care au „aprins” focul la clădirea părăsită de pe Strada Schelelor, în incendiul de luni după-amiază

Pocnitori, țigări și oameni fără adăpost - ingredientele care au „aprins” focul la clădirea părăsită de pe Strada Schelelor, în incendiul de luni după-amiază

Incendiul de luni după-amiază la clădirea părăsită, care a aparținut Institutului, situată pe Strada Schelelor, a ridicat unele semne de întrebare privind cauza izbucnirii sale.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV