CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Licitația pentru reabilitarea Străzii Dealului din Câmpina a fost finalizată. Valoarea lucrării - 100.000 euro, termen de execuție - patru luni

- Actualitate -

Licitația pentru reabilitarea Străzii Dealului din Câmpina a fost finalizată. Valoarea lucrării - 100.000 euro, termen de execuție - patru luni

Primăria Câmpina a finalizat procedura de achiziție publică pentru proiectarea și execuția lucrării de reabilitare a Străzii Dealului, fiind vorba despre un tronson cu o lungime de 157 metri, de la locuința cu nr.7 până la intersecția cu Calea Doftanei. Lucrările presupun realizarea unui sistem de colectare și dirijare a apelor pluviale și apoi asfaltarea carosabilului. Licitația a fost câștigată de societatea Deliver Lex Trans SRL București, în asociere cu Manbor Poiect SRL București, valoarea contractului fiind de 450.653 lei fără TVA, deci în jur de 100.000 euro cu tot cu TVA. Termenul de realizare - patru luni de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor.

După cum se știe, tronsonul respectiv din Strada Dealului este într-un stadiu avansat de degradare. Este o porțiune pavată cu piatră de râu, plină de gropi și făgașe, pe care nu există un sistem de scurgere a apelor pluviale. Este o stradă care, efectiv, pare că se rupe în două. În 2015, aici a fost introdusă canalizarea menajeră, în cadrul proiectului european derulat prin HidroPrahova, iar apoi tronsonul spre Calea Doftanei a rămas aproape impracticabil, cu tot pietrișul adus de Primărie pentru astuparea șanțurilor de pe stradă.


20 Sep 2019 08:56 4231 vizualizari


Comentarii






  • 31.10.2019 12:27 DRAGOMIR STEFAN CAND SE VA REALIZA REABILITAREA IN TOTALITATE A STRAZII ?
494 vizualizari 09 Jul 2026 18:06 Accident la Șotrile. O persoană a ajuns la spital

Accident la Șotrile. O persoană a ajuns la spital

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 9 iulie, cu privire la producerea unui accident rutier pe DJ 102I, în comuna Șotrile.

citeste mai mult
455 vizualizari 09 Jul 2026 11:54 Echipaje din șapte județe s-au întâlnit la Poiana Câmpina în concursul interjudețean pentru serviciile de voluntariat și private de urgență

Echipaje din șapte județe s-au întâlnit la Poiana Câmpina în concursul interjudețean pentru serviciile de voluntariat și private de urgență

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Șerban Cantacuzino” al județului Prahova a organizat joi dimineață, pe stadionul „Fortuna” din Poiana Câmpina, etapa interjudețeană a concursului profesional pentru serviciile de voluntariat și private pentru situații de urgență.

citeste mai mult
863 vizualizari 08 Jul 2026 19:07 Patru ani cu executare pentru un furt la pont - 500 grame bijuterii din aur, un ceas Rolex, un calculator și bani

Patru ani cu executare pentru un furt la pont - 500 grame bijuterii din aur, un ceas Rolex, un calculator și bani

Pe 20 decembrie 2024, la o casă din satul Mărginenii de Jos, comuna Filipeștii de Târg, se dădea o spargere. Un bărbat din Ploiești a forțat geamul de la parter și a sustras mai multe bunuri de mare valoare, o adevărată lovitură.

citeste mai mult
3465 vizualizari 08 Jul 2026 12:58 Colegiul Național “Nicolae Grigorescu” din Câmpina, pe primul loc în topul liceelor prahovene după bacalaureat 2026

Colegiul Național “Nicolae Grigorescu” din Câmpina, pe primul loc în topul liceelor prahovene după bacalaureat 2026

Colegiul câmpinean se află pe primul loc în topul liceelor din județul Prahova după mediile și promovabilitatea la bacalaureat 2026. Este urmat de Colegiul Național "Nichita Stănescu" și Colegiul Național "Mihai Viteazul", ambele din Ploiești. La nivel național, CNNG este pe locul 28.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV