Pe 12 ianuarie 2019, la ora 14.00, la Casa de Cultură "Geo Bogza" are loc vernisajul celei de-a treia ediții a Salonului Internațional de Fotografie – Câmpina 2018, eveniment desfășurat sub înaltul patronaj al Societății Americane de Fotografie, Uniunii Globale a Fotografiei și Image Colleague Society International. Inițiatorul și directorul acestui salon de fotografie este Răzvan Băleanu, un tânăr câmpinean, membru al Federației Internaționale de Artă Fotografică.
Vernisajul va consta într-o proiecție video, ilustrată muzical, a fotografiilor premiate și a unei părți din fotografiile acceptate în concurs. De asemenea, va fi realizată o expoziție cu o selecție a fotografiilor premiate. Datorită valorii ridicate a fotografiilor trimise pentru concurs, organizatorii au decis să ofere 133 de medalii și mențiuni de onoare.
“Și această ediție ne-a oferit o imensă bucurie datorită unei participări foarte mari și deosebit de valoroasă. Am primit lucrări de excepție din 68 de țări ale lumii, de la 624 de autori. În total, 8.109 lucrări. Această statistică ne-a conferit încă o dată titlul de cel mai mare Salon de Artă Fotografică organizat vreodată în România. Câmpina își consolidează, astfel, poziția pe harta mondială a fotografiei, dovedind că suntem un tradițional punct de întâlnire al marilor artiști fotografi din întreaga lume. Le mulțumim tuturor participanților pentru încredere, succesul acestui salon li se datorează, fără doar și poate. Vă așteptăm cu drag la vernisajul nostru de la Câmpina, dar vă invităm și pe site-ul nostru - http://www.campinaexhibitions.net/ pentru a vedea toate fotografiile de la această ediție și de la edițiile anterioare, dar și pentru a afla informații despre noi”, ne-a declarat Răzvan Băleanu.

Asociația Câmpina Curată a reprogramat evenimentul care ar fi trebuit să se desfășoare de Ziua Copilului și care a fost amânat din cauza timpului nefavorabil.

Așa cum vă anunțam zilele trecute, cortina celei de-a doua ediții a Festivalului Național de Teatru "Eusebiu Ștefănescu" se va ridica vineri, 12 iunie 2026, ora 17.00, la Casa Tineretului din Câmpina.

Joi, 11 iunie, de la ora 17.30, la Librăria Elstar va fi lansat volumul „Globetrollerul RozalindIon – Aventuri la cald, la rece și la capăt de lume”, de Ramona Müller.

Cortina celei de-a doua ediții a Festivalului Național de Teatru "Eusebiu Ștefănescu" se va ridica vineri, 12 iunie 2026, la ora 17.00, la Casa Tineretului din Câmpina. În deschidere, publicul este invitat într-o călătorie prin universul marilor poeți și compozitori români, într-un dialog sensibil între cuvânt și muzică.