Începând cu 26 ianuarie 2022, copiii cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani vor putea fi vaccinați împotriva virusului SARS-CoV-2, în urma unei decizii a Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19.
De altfel, platforma de programare pentru copiii cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani a fost deschisă de joi, 13 ianuarie 2022, de la ora 17.30, dar vaccinarea se va putea face și prin prezentarea directă la centrele de vaccinare unde se efectueză și dozele pediatrice.
La nivel național există 219 centre de vaccinare pentru copii, patru dintre acestea fiind în Prahova. Un astfel de centru este și cel de la Casa Tineretului, din municipiul Câmpina. Celelalte centre din Prahova sunt la Ploiești (sala de sport a Colegiului Național ”Al.I. Cuza”), Sinaia (sala de sport a Școlii Gimnaziale ”George Enescu”) și Berceni (Căminul Cultural Corlătești).

Luni, 3 noiembrie, a fost o ședință extraordinară atipică a Consiliului Local Câmpina. Pe ordinea de zi a fost un singur punct - o informare privind situația proiectului de achiziție a autobuzelor electrice prin PNRR.

De câteva săptămâni, la intersecția străzilor Calea Doftanei cu Mihai Eminescu, chiar în fața Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu” a ”răsărit” un... izvor.

Pompierii militari din cadrul Gărzii de Intervenție Băicoi au acționat în urmă cu puțin timp în cazul producerii unui accident rutier pe DN1, pe raza orașului Băicoi.

Primăria Municipiului Câmpina, prin Direcția Poliția Locală, reamintește cetățenilor obligația de a respecta regulile privind precolectarea deșeurilor menajere, în conformitate cu prevederile art. 21 din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 92/2021 privind regimul deșeurilor și cu Hotărârea Consiliului Local nr. 133/2025, care aprobă Regulamentul privind măsurile de gospodărire a municipiului Câmpina.