La finalul acestei săptămâni, la București, în sala ”Lia Manoliu” a avut loc ediția 2024 a Cupei României la atletism, seniori. Pe listele de start s-au aflat și câțiva sportivi de la CSS ”Constantin Istrati” Câmpina, club coordonat de profesor Mihaela Marin.
Cea mai bună performanță a fost obținută de Eduard Unguroaica (foto), elevul antrenorului Jenica Bran, care în proba sa favorită, triplusalt, a reușit un fabulos loc 3, cu 15,43m, la numai cinci centimetri de locul secund.
Un alt elev al Jenicăi Bran, Ștefan Gagiu, a concurat în proba de săritura în înălțime, unde s-a clasat în final pe locul 7, cu 1,75m. Același loc 7 l-a ocupat și la săritura în lungime, cu 6,77m.

Un meci amical foarte interesant și util pentru formația lui Mara Ciobotaru, care a învins fără dificultate echipa de juniori a Udinese Academy din București.

Primul meci oficial al noului sezon a însemnat pentru Tricolorul Breaza o deplasare la Pucioasa, în primul tur al Cupei României.

O veste tristă a venit miercuri în jurul prânzului - Gheorghe (Gică) Simaciu a încetat din viață.

Echipele de fotbal din Câmpina și împrejurimi continuă și la finalul acestei săptămâni seria jocurilor de verificare.