"Nu este o rușine să ieși pe locul al doilea într-o competiție. Sau chiar pe al treilea. Dar este important este ca atunci când intri în competiție să vrei și să te lupți pentru primul loc!", le-a spus Traian Băsescu candidaților PMP Prahova pentru alegerile locale, iar aplauzele au durat minute în șir.
Lansarea oficială a candidaților PMP Prahova pentru alegerile locale din 5 iunie 2016 a avut loc în această seară, la Complexul "Pădurea verde" din Păulești, în prezența președintelui partidului - Traian Băsescu, a prim-vicepreședintelui Cristian Diaconescu și a secretarului general Dorel Onaca. În centrul atenției a fost, evident, fostul șef al statului, acum lider al PMP, pe care toată lumea dorea să-l vadă mai bine, să-l atingă, să-l fotografieze, chiar să-l îmbrățișeze. Traian Băsescu a făcut, în Prahova, o baie de mulțime, exact ca în alte vremuri. Și le-a spus membrilor PMP că principala bătălie politică o vor duce cu USL, "pentru că, deși s-au despărțit, PSD și PNL tot împreună lucrează".
În Prahova, PMP are candidați la funcția de primar în toate localitățile județului, listă completă pentru Consiliul Județean și liste complete, în curs de definitivare, pentru consiliile locale din cele 104 localități. După cum știți, candidatul pentru Primăria Ploiești este Cătălina Bozianu - președintele PMP Prahova, iar pentru Primăria Câmpina - Adrian Ioan Pițigoi, consilier local și coordonator al PMP în Colegiul 2. Cei doi au și luat cuvântul în această seară, vorbind despre organizarea PMP în județ și despre programele lor electorale. Au fost prezentanți candidații la toate primăriile din Prahova, iar la final, Traian Băsescu le-a împărțit mere verzi (simbolul partidului) celor din sală.
Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a răspuns, în cadrul conferinței de presă de luni, 4 august, la acuzele venite dinspre aliații politici de la Partidul Câmpina Curată.
”Partidul Câmpina Curată și Asociația Câmpina Curată de aproximativ șase luni desfășoară o campanie publică de conștientizare și combatere a adicțiilor, printre care se numără, desigur, și cea față de jocurile de noroc. Părerea noastră este că aceste locuri unde se desfășoară activități ale jocurilor de noroc nu ar avea ce să caute în comunitatea câmpineană”, a spus Rudolf Leica, președintele PCC.
În cadrul unei conferințe de presă susținută de Partidul Câmpina Curată, Adina Gârbăcică a răspuns unei întrebări CâmpinaTV.ro privind mesajul care ar trebui transmis oamenilor atunci când va începe șantierul lucrărilor la rețeaua de apă, canalizare, precum și la rețeaua de gaze.
Partidul Câmpina Curată organizează periodic întâlniri cu cetățenii, în cartiere, iar despre problemele ridicate de aceștia s-a vorbit și la conferința de presă a PCC, care a avut loc marți, 22 iulie 2025.