CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Au apărut primii brazi în Câmpina. Deocamdată, doar în Piața Fibec

- Actualitate -

Au apărut primii brazi în Câmpina. Deocamdată, doar în Piața Fibec

În piaÈ›a de la fostul complex comercial Fibec au apărut primii brazi de Crăciun, iar oferta este destul de bogată. Sunt brazi de toate dimensiunile È™i costă de la 50 de lei în sus, până la câteva sute bune de lei. Cu cât bradul este mai mare È™i mai bogat, cu atât creÈ™te È™i preÈ›ul. Brazi pentru Crăciun vor fi comercializaÈ›i È™i în PiaÈ›a Centrală Câmpina, dar cu o oarecare întârziere comparativ cu anii precedenÈ›i.

PiaÈ›a Comercială va trebui să obÈ›ină autorizaÈ›ie de la Garda Forestieră pentru vânzarea brazilor. Conform legislaÈ›iei în vigoare, nu mai este suficientă autorizaÈ›ia comerciantului care vine cu brazii în piață. Acum este obligatoriu ca È™i Serviciul Public al PieÈ›ei Centrale să aibă o autorizaÈ›ie pentru comercializarea de material lemnos, chiar dacă acest lucru se întâmplă doar pe o perioadă limitată, înaintea Crăciunului. Iar pe lângă autorizaÈ›ia de comercializare a materialului lemnos È™i amenajarea unui spaÈ›iu special pentru vânzarea brazilor, PiaÈ›a Centrală va trebui să încheie un contract de muncă sau prestări servicii, pe o perioadă determinată, cu o persoană care are pregătire în silvicultură. Asta spune legea, iar în caz contrar, amenzile sunt destul de mari. Acum, conducerea PieÈ›ei Centrale a depus documentaÈ›ia necesară pentru obÈ›inerea autorizaÈ›iei. În cazul PieÈ›ei Fibec, situaÈ›ia este diferită È™i asta pentru că agentul economic care vinde brazi comercializează È™i alte produse pe tot parcursul anului, declarând piaÈ›a respectivă ca punct de lucru.


05 Dec 2017 10:44 5710 vizualizari


Comentarii






  • 06.12.2017 06:47 Rica Dacă sunt frumoÈ™i, nu sunt româneÈ™ti 😜
  • 05.12.2017 12:43 John O intrebare. Stiti cumva daca pe cei care taie brazii astia frumosi si tineri, ii obliga vrea lege, cineva, sa si planteze?
980 vizualizari 18 Feb 2026 21:20 A încetat din viață profesorul Margareta Dabija

A încetat din viață profesorul Margareta Dabija

O veste tristă pentru învățământul câmpinean - a încetat din viață profesorul Margareta Dabija.

citeste mai mult
808 vizualizari 18 Feb 2026 17:23 HidroPrahova a anunțat că începând cu ora 16 a reluat furnizarea parțială a apei în Câmpina

HidroPrahova a anunțat că începând cu ora 16 a reluat furnizarea parțială a apei în Câmpina

HidroPrahova a anunțat că a fost reluată alimentarea cu energie electrică a celor două stații de pompare, afectate de o avarie, după ninsorile din noaptea trecută.

citeste mai mult
730 vizualizari 18 Feb 2026 12:38 La ora 12.00, peste 72.000 prahoveni nu au energie electrică din cauza condițiilor meteorologice

La ora 12.00, peste 72.000 prahoveni nu au energie electrică din cauza condițiilor meteorologice

72.253 prahoveni au energie electrică la ora 12.00 din cauza condițiilor meteorologice.

citeste mai mult
923 vizualizari 18 Feb 2026 11:43 Ședința CLSU Câmpina, în contextul vremii severe și întreruperii furnizării apei potabile în tot municipiul

Ședința CLSU Câmpina, în contextul vremii severe și întreruperii furnizării apei potabile în tot municipiul

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a convocat, miercuri dimineață, Comitetul Local pentru SituaÈ›ii de Urgență (CLSU), în contextul ninsorilor abundente È™i problemelor generate de lipsa alimentării cu energie electrică la staÈ›iile de tratare a apei.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV