Polițiștii din Câmpina și din cadrul posturilor arondate au acționat în cursul nopții de vineri spre sâmbătă, între orele 22 și 1, pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente rutiere.
Acțiunea polițiștilor s-a desfășurat în localitățile Câmpina, Florești, Filipeștii de Pădure, Filipeștii de Târg, Brebu și Valea Doftanei. Pentru neregulile constatate în timpul acestor razii s-au aplicat 11 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 2.175 lei. De asemenea, a fost întocmit un dosar penal pentru consum de alcool la volan, au fost reținute un certificat de înmatriculare și un set de plăcuțe de numere de înmatriculare.
(Foto - IJP Prahova)

În urma administrării probatoriului, față de patru persoane a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore, acestea urmând ca, în cursul zilei de joi, 26 februarie, să fie prezentate unității de parchet competente, cu propunere de luare a unei alte măsuri preventive.

Lucrările amânate din 18 februarie, din cauza condițiilor meteo și a lipsei alimentării cu energie electrică, vor fi efectuate în data de 26 februarie 2026, în intervalul 8.30 – 10.30.

A trecut mai bine de un an de când un accident rutier a dus la avarierea gravă a pasarelei pietonale peste DN1, de la Bănești. Tot de atunci, pasarela a fost închisă circulației pietonilor, constituind un real pericol.

În cursul dimineții de 25 februarie 2026, polițiștii din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Prahova, Poliția Municipiului Ploiești și Biroul pentru Combaterea Infracțiunilor contra Persoanei și Patrimoniului au pus în executare 34 de mandate de percheziție domiciliară, într-o cauză penală privind săvârșirea infracțiunii de înșelăciune în domeniul pariurilor sportive.