Ziua a doua a referendumului pentru revizuirea Costituţiei nu a adus nici la nivel naţional, nici la nivel judeţean, nici în Câmpina, un număr semnificativ de electori la urne. Astfel, conform datelor oficiale ale Biroului Electoral Central, la ora 13.00, la nivelul municipiului Câmpina votaseră 12,71% dintre alegători. Spre comparaţie, la nivelul judeţului Prahova, prezenţa era de 11,50%, iar la nivel naţional - 11,67%.
Revenind la situaţia privind municipiul Câmpina, trebuie să spunem că, după redeschiderea urnelor, în această dimineaţă, la ora 7.00, prezenţa a fost comparabilă cu cea din ziua anterioară, dar fără a se putea vorbi de o creştere semnificativă.
- ora 10.00 - 8,18%
- ora 12.00 - 10,27%
- ora 13.00 - 12,71%
La nivelul municipiului Câmpina, la ora 13.00, secţia cu cea mai bună prezenţă era Secţia nr. 162 de la Şcoala Gimnazială Centrală, cu 17,51%, în vreme ce prezenţa cea mai scăzută se înregistra la Secţia nr. 175 de la Liceul Tehnologic Mecanic, cu o prezenţa de numai 9,54%. Până la acest moment, pe listele suplimentare au votat în Câmpina 359 de persoane şi ar mai fi de semnalat numărul destul de mare de persoane care au solicitat urna mobilă la Secţia nr. 180 de la Şcoala Gimnazială "Al.I. Cuza" - 102 persoane.
În localităţile din jurul Câmpinei, prezenţa la vot la ora 13.00 se prezintă astfel:
- Bănești - 12,48%
- Brebu - 9,15%
- Breaza - 11,86%
- Cornu - 18,71%
- Poiana Câmpina - 12,75%
- Provița de Jos - 14,86%
- Provița de Sus - 13,15%
- Scorțeni - 11,83%
- Secăria - 17,07%
- Șotrile - 5,85%
- Telega - 10,64%
- Valea Doftanei - 5,78%
Procesul electoral se va finaliza în această seară, la ora 21.00.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova a transmis că polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina – Biroul de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpina, au desfășurat activități investigative și judiciare într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de proxenetism.

Primăria Câmpina a transmis un nou comunicat de presă privind prelungirea restricțiilor de trafic pe Strada Orizontului până marți, 18 august.

Poliția Locală Câmpina informează cetățenii că desfășoară în mod constant acțiuni de verificare privind modul de utilizare a insulelor ecologice și respectarea regulilor referitoare la depozitarea deșeurilor.

Elvis Arghir, fost consilier local, fost candidat la funcția de primar al municipiului Câmpina, a fost victima unui accident rutier destul de serios la Râșnov, în județul Brașov.