Al doilea concert din cadrul evenimentului Câmpina Summer Park Music a adus în fața publicului Corul Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiești.
După ce, sâmbătă seara, orchestra Filarmonicii ploieștene ne-a încântat cu muzică din filme celebre, duminică seara, Corul Filarmonicii “Paul Constantinescu” ne-a oferit un nou spectacol de excepție și plin de emoție. Arta corală este vibrantă, plină de energie și mult mai profundă decât ne imaginam, poate, mulți dintre noi. Corul dirijat de Eduard Dinu a oferit publicului melodii celebre adaptate interpretării corale, cântece îndrăgite din filme minunate și dăm aici ca exemple doar “Frozen” sau “James Bond”, dar și fragmente din extraordinarul spectacol „The Greatest Showman” - un musical faimos în întreaga lume.
Corul Filarmonicii “Paul Constantinescu” a fost înființat în anul 2018, la inițiativa directorului Filarmonicii, Vlad Mateescu. În fruntea sa se află un dirijor tânăr - Eduard Dinu, dar cu o experiență bogată în arta dirijatului. Este un cor profesionist, care a reușit să depășească aceste “rigori” impuse de muzica corală, abordând și piese ale unor artiști și formații de renume internațional, combinând astfel stiluri care la o primă vedere pot părea total opuse.
Pentru publicul de la Câmpina, numeros și la acest concert, ca și în prima seară, Corul Filarmonicii din Ploiești a fost o încântare!
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!
Un eveniment de excepție a avut loc sâmbătă seara pe esplanada Casei Tineretului. A fost primul concert din cadrul Câmpina Summer Park Music, susținut de Orchestra Simfonică a Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiești.
Evenimentul teatral al verii - Festivalul Național de Teatru "Eusebiu Ștefănescu" - se va desfășura în perioada 4-6 iulie 2025, iar pe scenă vor urca tineri actori amatori.
Câmpina Summer Park Music a fost unul dintre evenimentele frumoase organizate anii trecuți, pe parcursul verii, în centrul municipiului.
26 Iunie este Ziua Drapelului, eveniment marcat și la Câmpina sub un soare strălucitor, în prezența câtorva zeci de oameni.