5.000 de măști de protecție sunt distribuite gratuit de Primăria municipiului Câmpina, prin Poliția Locală. Marți, 26 octombrie, a avut loc o primă acțiune de acest gen, fiind avute în vedere zonele centrelor comerciale, ale piețelor, precum și stațiile de transport public.
Conducerea și agenții Poliției Locale Câmpina au împărțit câte un set de trei măști de protecție, alături de o informare scrisă cuprinzând măsurile de protecție sanitară care trebuie respectate în această perioadă, insistându-se pe purtarea măștii de protecție atât în spațiile închise, cât și în spațiile deschise.
De asemenea, Poliția Locală Câmpina a transmis tuturor instituțiilor publice din localitate o informare cu măsurile care trebuie respectate privind accesul în respectivele instituții.
Acțiunea Poliției Locale de distribuire gratuită a măștilor de protecție din partea Primăriei Câmpina va continua și miercuri. Vom reveni.

Sistemul sanitar are destule probleme, una dintre cele despre care a vorbit recent ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, fiind cea a "medicilor care lucrează în spitale de stat, dar care pleacă la ora 11.00 de la spitalul public la cabinetul privat şi, de cele mai multe ori, împreună cu pacientul". Acestora le vor fi desfăcute contractele de muncă.

Podul de la Zorile, dintre municipiul Câmpina și comuna Telega, se află într-o stare avansată de degradare, problemă despre care noi am mai scris, ultima dată chiar la finalul anului trecut.

Cerșetori au fost tot timpul în Câmpina. La fel ca în majoritatea orașelor din România...

Până la data de 12 februarie trebuiau depuse ofertele de către cei interesați de licitația privind celebrul autoturism Opel Insignia al Primăriei Câmpina.