Momente extrem de frumoase astăzi, 24 Ianuarie 2018, în Parcul de la Ceas din centrul municipiului Câmpina. Zeci de câmpineni s-au prins în Hora Unirii în ziua în care s-au împlinit 159 de ani de la Unirea Principatelor Române sub domnia lui Alexandru Ioan Cuza.
Manifestarea din Parcul de la Ceas, organizată de administrația locală, a început cu dansuri populare în interpretarea Ansamblului Folcloric "Ghiocelul" al Casei de Cultură "Geo Bogza" și Ansamblului Folcloric "Ciobănașul" de la Școala Gimnazială "Ion Câmpineanu". După suita de dansuri populare, col (r) Marian Dulă, președintele Asociației "Cultul Eroilor" și consilier personal al primarului Horia Tiseanu, a spus câteva cuvinte despre semnificația Unirii de la 1859, iar la final i-a invitat pe cei prezenți să se prindă în Hora Unirii. Și au dansat "hora frăției" politicieni din toate partidele, reprezentanți ai Primăriei și instituțiilor subordonate, simpli cetățeni, mulți, mulți copii.
A fost un eveniment frumos, cu mulți participanți în pofida temperaturilor destul de scăzute, o manifestare reușită, prin care ni s-a demonstrat că, atunci când se vrea, se poate. Acțiunile organizate de administrația locală trebuie să fie realizate în mijlocul câmpinenilor și să le fie dedicate în întregime. Zeci de câmpineni și-au dat astăzi mână cu mână și preț de câteva minute au uitat de necazuri, de problemele de zi cu zi, sărbătorind cu sufletul deschis Mica Unire.

Pe 27 martie 1918, Basarabia a fost prima dintre provinciile românești care s-a unit cu patria mamă, act finalizat la 1 Decembrie 1918 cu Marea Unire de la Alba Iulia.

Chiar dacă s-a născut la Comarnic, pe 25 ianuarie 1964, Tituș Constantin este considerat câmpinean, aici crescând nu numai din punct de vedere artistic. Este un cantautor de muzică acoustică rock – country – folk, dar datorită experienței artistice acumulate poate aborda cu ușurință și alte genuri - pop, blues, jazz.

Azami Training a continuat seria conferințelor din cadrul proiectului mai amplu „Pariu cu mintea, viitor fără umbre”, cu o nouă întâlnire cu elevi din liceele câmpinene pe tema „Competențe pentru viitor”.

3.600 mărțișoare, din care peste 70% sunt dinainte de 1989, aceasta a fost expoziția de mărțișoare a medicului câmpinean Roxana Turtureanu, expoziție care a avut loc în aula Colegiului Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina.