Cele trei locuri de joacă pentru copii, unde vor fi instalate echipamente noi, sunt: cel de pe Bulevardul Carol I (la bazin), cel de pe Strada Rezervoarelor și cel de pe Strada Progresului. Procedura de achiziție publică s-a finalizat săptămâna trecută, contractul de furnizare a echipamentelor pentru locurile de joacă fiind câștigat de societatea Lavitex Prod SRL Breaza, cu prețul de 167.740 lei fără TVA.
Potrivit anunțului publicat pe SEAP, pentru cele trei locuri de joacă vor fi achiziționate leagăne, tobogane, balansoare și călușei și vor fi montate băncuțe și coșuri de gunoi, la locul de joacă de pe Progresului fiind prevăzută și montarea unor dale de cauciuc cu rol amortizor. De asemenea, în două dintre parcuri vor fi montate figurine tridimensionale din fibră de sticlă, reprezentând animale sălbatice în mărime naturală. Pentru fiecare loc de joacă în parte, valoarea dotărilor este: 69.360 lei (Bulevardul Carol I, la bazin), 70.110 lei (parc Rezervoarelor) și 28.270 lei (parc Progresului), sumele neincluzând TVA. Termenul contractual este de patru luni.

Administrația locală a aîncpeut în aceste zile strîngerea instalațiilor de iluminat festiv, care au fost în zona centrală a municipiului Câmpina în perioada sărbătorilor.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă miercuri dimineață, pe trecerea de pietoni de la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Toma Ionescu.

În cursul zilei de marți, 13 ianuarie 2026, pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, la ieșirea spre Cornu, acolo unde o alunecare de teren pune în pericol siguranța traficului rutier, Comisia pentru Situații de Urgență de la nivelul județului Prahova a venit pentru a vedea situația în teren.

Polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat marți, 13 ianuarie 2026, o acțiune de tip campanie de informare și prevenire, intitulată „Ziua fără accidente rutiere pe drumurile naționale din județul Prahova”.