Primăria Câmpina a finalizat achiziția publică privind închirierea de ornamente luminoase pentru Sărbătorile de Iarnă 2024-2025.
Ornamentele vor fi închiriate de la firma MK Illumination SRL Hunedoara, valoarea contractului fiind de 190.020 lei (fără TVA), potrivit SEAP. Pachetul include, printe altele, figurine pentru stâlpi, țurțuri luminoși, copaci luminoși, un om de zăpadă și mai multe figurine reprezentându-l pe Moș Crăciun. Cel mai probabil, iluminatul festiv va fi aprins seara în Sfântului Andrei, părintele spiritual și ocrotitorul României. Dar despre asta vom scrie la momentul respectiv.

Specialișțtii spun că a fost o cantitate record de apă căzută duminică spre seară într-un timp foarte scurt. S-a întâmplat și la Câmpina, unde mai multe străzi au fost inundate.

În urma discuțiilor din cadrul Comisiei pentru Siguranța Circulației de la nivelul Primăriei Câmpina a fost emis următorul comunicat de presă:

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Urmare a ploilor puternice care cad în continuare în zona Câmpina, pompierii militari au acționat în cursul serii și nopții trecute pentru îndepărtarea efectelor produse de aceste ploi puternice.