Conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică Prahova, la nivelul județului Prahova au fost identificate două focare de COVID-19, a anunțat Prefectura Prahova. Cele două focare sunt la Câmpina și Azuga, în două tabere sportive.
Astfel, într-un cantonament al unei echipe de handbal, cantonament desfășurat în Câmpina, au fost identificați șapte copii pozitivi COVID-19. Aceștia se află în izolare la domiciliu, sub supravegerea medicilor de familie. De asemenea, într-o tabără de baschet organizată în Azuga au fost identificați alți șapte copii pozitivi COVID-19. Și aceștia se află în izolare la domiciliu, sub supravegherea medicilor de familie.
"Pentru ambele focare, contacții stabiliți în urma anchetei epidemiologice au fost carantinați. Niciunul dintre copiii care au participat la aceste tabere sportive nu are domiciliul în județul Prahova. În acest moment s-au finalizat activitățile în cele două locații și au fost stabilite următoarele măsuri: dezinfecţia curentă şi terminală pentru suprafeţe cu firmă specializată", mai informează Prefectura Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Guvernul României a aprobat, într-o ședință extraordinară desfășurată luni seară, alocarea sumei de 32 milioane lei de la Fondul de Rezervă Bugetară pentru județul Prahova. Suma este destinată asigurării unor surse alternative de apă la Barajul Paltinu.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova, dintre Câmpina și Poiana Câmpina, au surpriza să vadă că circulația este restricționată.