Asemeni tuturor spitalelor publice din țară, Spitalul Municipal Câmpina are nevoie de sprijinul administrației publice și întregii comunități pentru achiziționarea de materiale și echipamente pentru asigurarea protecției personalului și pacienților. Conducerea spitalului a achiziționat până acum o parte din cele necesare în lupta cu pandemia de coronavirus, dar este nevoie de mult mai mult de atât pentru ca instituția să fie pregătită și să poată face față acestei perioade extrem de dificilă.
Spitalul Municipal Câmpina are nevoie de donații și sponsorizări pentru asigurarea, în regim de URGENȚĂ, a echipamentelor medicale de unică folosință (mănuși, măști, combinezoane, ochelari etc) necesare protecției cadrelor medicale. Fiind echipamente de unică folosință, în permanență este nevoie de noi stocuri.
Spitalul Municipal Câmpina are nevoie de donații și sponsorizări pentru asigurarea, în regim de URGENȚĂ, a materialelor sanitare, dezinfectanților, a tot ce e necesar în combaterea COVID-19 pentru siguranța pacienților.
În urma rectificării bugetului Câmpinei, administrația locală a alocat 388.000 lei Spitalului Municipal, dar suma nu este suficientă, mai ales în contextul în care spitalul va trebui să intre în lupta directă cu coronavirusul și să devină unitate-suport COVID 19, așa cum vor deveni multe unități medicale din țară.
Dacă doriți și puteți să sprijiniți financiar Spitalul Municipal Câmpina, iată contul în care pot fi donați bani (LEI): RO38TREZ52221F370100XXXX (cu mențiunea DONAȚIE, beneficiar Spitalul Municipal Câmpina)
CUI Spitalul Municipal - 2845818
Conturi în lei și în valută, deschise la BCR - Sucursala Câmpina:
Cont IBAN: RO29RNCB0208142319240003 (LEI)
Cont IBAN: RO02RNCB0208142319240004 (EURO)
Cont IBAN: RO72RNCB0208142319240005 (USD)

În toamna anului trecut, Consiliul Local Câmpina a aprobat indicatorii tehnico-economici și devizul general pentru construirea unui zid de sprijin pe Strada Petrolistului, la blocurile sociale pentru romi.

Primăria Câmpina a finalizat procedura de achiziție publică pentru demolarea cinematografului. Lucrările vor fi executate de o firmă din Cluj-Napoca, valoarea contractului fiind de 288.889,71 lei fără TVA.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă în cursul acestei zile în cartierul Muscel, la intersecția străzilor I.H. Rădulescu cu Bucegi.

Din vara anului trecut, firma Just Civil Engineering SRL Ploiești, cea care a executat lucrările în cadrul proiectului privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal, a dat în judecată Primăria Câmpina, dosarul fiind pe rolul Tribunalului Prahova.