Pe DN1D, în apropierea localității Albești Paleologu, a avut loc luni dimineață un accident rutier în care au fost implicate două autocamioane (unul încărcat cu sare, altul fără încărcătură) și un autoturism.
Șoferul autoturismului, un bărbat de 53 ani, a fost extras din mașină în stare de inconștiență de către echipajele ISU Prahova, dar cadrele medicale sosite la fața locului nu au mai putut decât să constate decesul acestuia.
Polițiștii au stabilit faptul că, un bărbat de 53 ani, în timp ce conducea un autoturism pe Drumul Național 1 D, în afara localității Drăgănești, pe sensul de deplasare Ciorani către Albești-Paleologu, din cauze ce urmează a fi stabilite în urma cercetărilor, ar fi pătruns pe sensul opus de mers, intrând în coliziune cu un ansamblu de vehicule format din autoutilitară și semiremorcă condusă de un bărbat de 51 ani. Din impact, autoturismul a fost proiectat într-un ansamblu de vehicule, condus de un bărbat de 34 ani.
(Foto - ISU Prahova)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Stratul nou de zăpadă căzut în zona montană, dublat de condițiile meteorologice dificile au dus în cursul zilei de sâmbătă, 2 mai, la producerea unei avalanșe pe Valea Coștilei din Munții Bucegi, avalanșă care a surprins un grup de schiori.

La data de 1 mai 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii conducerii autovehiculelor sub influența băuturilor alcoolice și a substanțelor interzise, în vederea creșterii gradului de siguranță rutieră și protejării participanților la trafic.

Primăria Câmpina derulează o procedură de transparență publică pentru un proiect de hotărâre a Consiliului Local privind, printre altele, stabilirea noilor tarife de utilizare temporară a spațiilor Casei de Cultură ”Geo Bogza”, aici intrând inclusiv spațiile de la Casa Tineretului.

Pe Valea Târsei, în apropiere de Breaza, a avut loc vineri după-amiază un accident în care un ATV s-a răsturnat într-o zonă greu accesibilă.