CONTACT

De 15 ani, Câmpina se chinuie să facă o alternativă de acces în oraș. Ce bună ar fi fost acum...

- Actualitate -

De 15 ani, Câmpina se chinuie să facă o alternativă de acces în oraș. Ce bună ar fi fost acum...

Alunecarea de teren din zona Câmpinița, care dă atâtea bătăi de cap administrației câmpinene, nu este o noutate.

Sunt ani buni de când solul din zona serpentinelor de la intrarea / ieșirea dinspre Cornu prezintă semne ale unei alunecări de teren, astfel că era doar o chestiune de timp până când acest lucru se va întâmpla...
Situația ne prilejuiește o privire în trecut.
Poate mai puțini știu sau își amintesc că încă din anul 2011 au fost plătite și întocmite un studiu de fezabilitate și un proiect pentru realizarea unui drum de legătură cu DN1 (pentru traficul ușor), în apropierea podului care face legătura cu Poiana Câmpina şi amenajarea unui sens giratoriu la intersecţia străzilor Pictor Grigorescu şi Plevnei. Se discuta despre o finanțare guvernamentală, iar primarul de la acel moment, Horia Tiseanu, chiar a avut în programul electoral pentru alegerile din 2012 acest obiectiv. Dar a rămas totul doar pe hârtie.
În mandatul 2020 - 2024, subiectul a revenit în actualitate. Construirea unui nod rutier de ieșire / intrare din DN1 din / în Strada Nicolae Grigorescu și legătura cu Gara Câmpina, un proiect estimat la 20 milioane euro, a fost inclus în Strategia de dezvoltare durabilă 2021-2027. Au mai fost discuții, chiar s-a vorbit, din nou, la un moment dat de un sens giratoriu la intersecția străzilor Nicolae Grigorescu - Plevnei - breteaua spre DN1, dar totul a rămas, din nou, la stadiul de... discuție.
Acum, natura nu iartă și nu așteaptă poticnelile politicienilor locali, ci transmite... nota de plată.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!
 


13 Jan 2026 07:12 4729 vizualizari


Comentarii






  • 13.01.2026 08:52 Tudor Cred că este o mică greșeală aici: soluțiile erau pentru ieșire din oraș către DN 1 spre Sinaia și urcare în oraș din DN 1 dinspre Ploiești. Ca să urci în oraș dinspre Cornu, pe DN 1, trebuie pasarelă ca la ieșirea spre Bănești. Nu cred că este justificată. Este soluția dinspre Cornu spre Câmpina pe Muscel
  • 13.01.2026 08:37 Rammstein Cat de curând se va intra în oraș prim săcele....
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
411 vizualizari 27 Feb 2026 13:24 Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul zilei de joi, 26 februarie, pe Strada IL Caragiale, din Câmpina.

citeste mai mult
485 vizualizari 27 Feb 2026 13:11 Virgiliu Nanu: „Nu vom face improvizații”, privind drumul surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu

Virgiliu Nanu: „Nu vom face improvizații”, privind drumul surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu

După ce a fost predat Consiliului Județean, tronsonul de drum surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu a revenit în atenția autorităților.

citeste mai mult
668 vizualizari 27 Feb 2026 12:54 Primarul din Șotrile a solicitat anularea hotărârii prin care sunt interzise căruțele în... Câmpina!

Primarul din Șotrile a solicitat anularea hotărârii prin care sunt interzise căruțele în... Câmpina!

Pe lista plângerilor prealabile la adresa unor hotărâri ale Consiliului Local Câmpina, situație prezentată de Monica Voicu. șeful Serviciului Juridic din Primăria Câmpina, în ședința ordinară de joi după-amiază, s-a aflat și o solicitare mai bizară.

citeste mai mult
567 vizualizari 27 Feb 2026 11:45 De ce nu ar putea fi o asociere pentru parcul industrial în zona Câmpina începutul unei viitoare zone metropolitane?

De ce nu ar putea fi o asociere pentru parcul industrial în zona Câmpina începutul unei viitoare zone metropolitane?

Este de domeniul evidenței că pentru Câmpina, pentru întreaga zonă, ar trebui făcut ceva în vederea dezvoltării, în primul rând din punct de vedere economic, baza pentru orice altă dezvoltare viitoare, în orice domeniu.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV