În cursul zilei de sâmbătă, 17 aprilie, polițiștii prahoveni au desfășurat o amplă acțiune în principalele zone de agrement din județul Prahova (Ploiești, Bucov, Câmpina, Valea Doftanei, Vălenii de Munte și Măneciu - Cheia) pentru verificarea modului în care sunt respectate prevederile pentru prevenirea răspândirii virusului SARS-COV-2, pentru creşterea gradului de siguranţă rutieră, dar și pentru asigurarea unui climat de ordine publică.
Potrivit purtătorului de cuvânt al IJP Prahova, alături de polițiști, la acțiune au participat și jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova și din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi "Matei Basarab" Ploieşti.
Au fost legitimate peste 350 de persoane, controlate peste 170 de autoturisme. De asemenea, au fost aplicate 108 sancțiuni contravenționale, dintre care cele mai multe pentru abateri de la legislaţia rutieră, iar 28 pentru abateri de la Legea nr. 55/2020. Valoarea totală a sancțiunilor depășește 30.000 de lei.
În contextul prevenirii răspândirii virusului SARS-COV-2, polițiștii prahoveni recomandă cetățenilor să respecte în continuare normele de igienă și de conduită sanitară, măsurile de distanțare fizică, să poarte mască de protecţie și să respecte interdicțiile cu privire la evenimentele private și cu privire la deplasarea/libera circulație.
(Foto - IJP Prahova)

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.