CONTACT

Paradoxuri câmpinene: proiectul european s-a încheiat, lucrările continuă

- Actualitate -

Paradoxuri câmpinene: proiectul european s-a încheiat, lucrările continuă
La Primăria Câmpina a avut loc astăzi conferința de finalizare a proiectului “Construire Centru de Informare și Promovare Turistică”, un proiect în valoare de aproximativ 618.600 lei, finanțat în cea mai mare parte din fonduri europene. Conferința de finalizare a avut loc, însă centrul turistic nu este gata. Firma constructoare nu a reușit să termine lucrarea în cele șase luni care au trecut din momentul emiterii ordinului de începere.

Firma constructoare se numește General Service Grup 98 SRL Bucureşti și este cea care realizează și lucrările de reabilitare a Policlinicii Municipale. Un alt proiect cu finanțare europeană, mult întârziat. Dar deja nu ne mai miră acest lucru. Dacă în mai bine de șase luni această firmă nu a reușit să finalizeze micuțul centru turistic, ce pretenții să mai avem în privința Policlinicii, o investiție mult mai complexă?!
La conferința de astăzi a participat lume multă: reprezentanți ai Autorității Naționale de Turism, Asociației de Promovare a Turismului Prahova, firmelor de proiectare și consultanță, Prefecturii Prahova și, bineînțeles, ai administrației publice locale. Nu a venit nimeni din partea constructorului și am înțeles de ce. Constructorul s-a mișcat destul de greoi, lucrările au întârziat și abia acum se lucrează intens, pe principiul să îngrășăm porcul în Ajun”, după cum a afirmat Victor Paliu, dirigintele de șantier al lucrării. Centrul de Informare și Promovare Turistică ar fi trebuit să fie gata la 23 noiembrie, conform contractului încheiat cu constructorul. Termenul a fost depășit și s-a încheiat un act adițional la contract pentru prelungirea datei limită. Constructorul va plăti 0,1% penalități pentru fiecare zi de întârziere, după cum a precizat Gabriela Barbu, managerul de proiect. Se speră că marți, 29 decembrie, lucrarea va fi gata și se va putea realiza recepția acesteia. O recepție care trebuia să aibă loc astăzi, dar nu a fost posibil acest lucru. Și astfel, Câmpina ratează încă o dată șansa de a finaliza la timp un proiect cu finanțare europeană.


23 Dec 2015 19:49 7982 vizualizari


Comentarii






  • 28.12.2015 17:07 Marian C Dupa ora comentariului si stil, as zice ca "Toma" este de fapt... Teo! Ma contrazice cineva?!
  • 28.12.2015 02:00 toma Pai..cu doamna Barbu manager de proiect, ce va asteptati, chiar sa se termine cu bine proiectul?
  • 24.12.2015 09:12 Cristi Oamenii aștia cu primarul in frunte, fie sunt atât de corupți ca nu le mai pasa, fie sunt de-a dreptul prosti, fie de o iresponsabilitate strigătoare la cer, aproape ca nu ami am cuvinte. Nu se poate așa ceva, ei nu știu ca toate proiectele cu fonduri europene sunt supermonitorizate? Ca doar au destule experiențe anterioare.
1040 vizualizari 24 Dec 2025 08:06 Incendiu la Poiana Câmpina. Pompierii se luptă pentru stingerea acestuia și limitarea efectelor dezastrului

Incendiu la Poiana Câmpina. Pompierii se luptă pentru stingerea acestuia și limitarea efectelor dezastrului

Miercuri dimineață, înainte de răsăritul soarelui, la o casă de pe Strada Tulburii, din centrul comunei Poiana Câmpina, a izbucnit un incendiu.

citeste mai mult
348 vizualizari 23 Dec 2025 16:54 14 filtre pe DN1 au adus 106 sancțiuni contravenționale

14 filtre pe DN1 au adus 106 sancțiuni contravenționale

În cursul zilei de marți, 23 decembrie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat o acțiune de amploare pe Drumul Național 1 (E60), în colaborare cu polițiștii rutieri ai Inspectoratelor de Poliție Județene Ilfov și Brașov.

citeste mai mult
425 vizualizari 23 Dec 2025 13:19 Câmpina este pregătită pentru prima zăpadă

Câmpina este pregătită pentru prima zăpadă

În cursul zilei de miercuri, 24 decembrie, meteorologii anunță primele ninsori în zona Câmpina.

citeste mai mult
321 vizualizari 23 Dec 2025 10:35 Peste 130 sancțiuni contravenționale într-o acțiune de amploare a Poliției Prahova

Peste 130 sancțiuni contravenționale într-o acțiune de amploare a Poliției Prahova

Polițiștii Serviciului Rutier, împreună cu polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, precum și cu reprezentanți ai Inspectoratului General pentru Imigrări, au desfășurat luni, 22 decembrie, o acțiune amplă pentru verificarea transporturilor rutiere pentru identificarea și sancționarea transportului neautorizat de produse din carne, tutun și materiale pirotehnice, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV