După cum știți, sunt ani buni de când Bulevardul Carol I este afectat de o alunecare de teren pe o lungime de 100 m și o suprafață totală de 1.100 mp, la intrarea în municipiul Câmpina dinspre comuna Cornu.
În zonă au fost făcute unele reparații provizorii pentru a se putea circula în condiții normale. Numai că, joi și vineri, alunecarea de teren s-a reactivat, carosabilul s-a crăpat, iar în noaptea de vineri spre sâmbătă lucrurile au devenit și mai grave, după cum se poate vedea și din imagini. Există un pericol real pentru ruperea efectivă a Bulevardului Carol I, drum județean. Astăzi, sâmbătă, au mers în zona afectată primarul Irina Nistor și președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu. De altfel, zona este monitorizată permanent de Poliția Locală Câmpina, la nivelul Comitetului Local pentru Situații de Urgență discutându-se inclusiv despre posibilitatea închiderii circulației dacă situația se agravează.
Zona respectivă necesită intervenții majore de consolidare, costurile depășind 2 milioane de lei, după cum reiese din studiul de fezabilitate întocmit în mandatul trecut, atunci când se încerca obținerea de bani de la fondul de rezervă al Guvernului în caz de calamități. Guvernul a dat bani Primăriei Câmpina din fondul de rezervă, dar numai pentru combaterea alunecărilor de teren de pe străzile Plevnei și Pictor Grigorescu, unde s-au și realizat lucrările necesare. Pentru Bulevardul Carol I nu s-au primit banii solicitați și au fost efectuate doar reparații.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

În urma administrării probatoriului, față de patru persoane a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore, acestea urmând ca, în cursul zilei de joi, 26 februarie, să fie prezentate unității de parchet competente, cu propunere de luare a unei alte măsuri preventive.

Lucrările amânate din 18 februarie, din cauza condițiilor meteo și a lipsei alimentării cu energie electrică, vor fi efectuate în data de 26 februarie 2026, în intervalul 8.30 – 10.30.

A trecut mai bine de un an de când un accident rutier a dus la avarierea gravă a pasarelei pietonale peste DN1, de la Bănești. Tot de atunci, pasarela a fost închisă circulației pietonilor, constituind un real pericol.

În cursul dimineții de 25 februarie 2026, polițiștii din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Prahova, Poliția Municipiului Ploiești și Biroul pentru Combaterea Infracțiunilor contra Persoanei și Patrimoniului au pus în executare 34 de mandate de percheziție domiciliară, într-o cauză penală privind săvârșirea infracțiunii de înșelăciune în domeniul pariurilor sportive.