Să nu ai posibilitatea de a te pregăti în bazinul de înot din localitatea ta în ultimele șase luni, dar să demonstrezi că ești cel mai bun la nivel națională și să devii campion al României, asta înseamnă cu o adevărat o mare performanță! Și o palmă dată celor care nu înțeleg nu numai să respecte legea, dar și să contribuie la câștigarea unui titlu național și, până la urmă, la imaginea Câmpinei.
Este vorba de Iarina Cojocaru, antrenor Gabriel Cojocaru, legitimată la clubul câmpinean Barracuda, care a reușit să câștige, în cursul zilei de sâmbătă, 10 octombrie 2020, titlul național la natație în proba de 100 m liber, categoria 10 ani. Campionatul Național are loc în perioada 9-11 octombrie, la București, iar sportivii de la Barracuda, ca și cei de la Contratimp Câmpina, au fost nevoiți ca din martie și până acum să caute alte soluții pentru antrenament, în afara Câmpinei, pentru că autoritățile de aici au evitat să-și asume decizia redeschiderii bazinului de înot chiar și după ce a fost emisă Hotărârea CNSU și au fost stabilite normele pentru condițiile de pregătire a sportivilor și de desfășurare a competițiilor. Asta se întâmpla în luna iunie 2020. Bazinul de la Câmpina a fost redeschis abia la 30 septembrie.
La Moreni a avut loc în week-end etapa a VI-a a Campionatului Național de Motocros, competiție la startul căreia s-au aflat și mai mulți sportivi de la clubul câmpinean Lido.
În ultimele zile, Andreea Lungu a făcut parte din echipa națională a României care a fost prezentă în Slovenia, la Maribor, pentru Campionatul European pe Echipe, Liga a doua.
Campionatul Național de Atletism pentru juniori sub 16 ani a continuat și duminică, 29 iunie, cu noi întreceri.
Sâmbătă, 28 iunie, în prima zi a Campionatului Național de Atletism pentru juniori sub 16 ani, CSS ”Constantin Istrati” Câmpina a obținut patru medalii.