CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Ziua Mondială a Libertății Presei, sărbătorită la Ploiești și Câmpina printr-un festival cultural care include mai multe evenimente

- Eveniment -

Ziua Mondială a Libertății Presei, sărbătorită la Ploiești și Câmpina printr-un festival cultural care include mai multe evenimente

Ziua Mondială a Libertății Presei (3 mai) va fi marcată la Ploiești și Câmpina printr-un festival deosebit, organizat de Filiala Prahova a Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România. Aflat la prima ediție, Festivalul Cultural Internațional "Libertate și jurnalism" (programat să se desfășoare în perioada 3-7 mai 2019) le va da ocazia celor interesați să viziteze mai multe expoziții de grafică dedicate libertății presei, să asiste la conferințe despre provocările presei de ieri și de azi, dar să participe și la lansări de carte, recitări de epigramă și chiar scurte reprezentații teatrale.

Festivalul va debuta vineri, 3 mai, la Biblioteca Județeană "Nicolae Iorga" din Ploiești, unde la ora 14.00 vor avea loc vernisajul expoziției "Caricatura prahoveană pentru libertatea presei" (curator Bogdan Stoicescu) și o prelegere pe tema "Caricatura și cenzura" - susținută de apreciatul grafician Nicolae Ioniță. În cadrul expoziției vor putea fi admirate lucrări semnate de artiști precum Cristian Mihăilescu, Gelu Pascal, Julian Pena-Pai, Mihai Ignat, Marian Avramescu și Nicolae Ioniță, dar și mai multe lucrări ale regretatului Gheorghiță Ghinea-Uriașu.
În aceeași zi, la Vila Barbizon din Câmpina, de la ora 17.00, festivalul inițiat și organizat de Filiala Prahova a UZPR va programa o serată culturală pe tema "Libertate și jurnalism", cuprinzând mai multe prelegeri despre libertatea și istoria presei, vernisajul unei expoziții de caricatură ("Nicolae Iorga în presa timpului"), un recital de epigramă și o lansare de carte. O astfel de serată culturală va avea loc și pe 7 mai, de la ora 17.00, la Muzeul de Artă din Ploiești, organizată împreună cu Casa de Cultură "I.L. Caragiale" a municipiului Ploiești. Din programul acesteia fac parte prelegeri, un recital de epigramă, un scurt spectacol de teatru susținut de trupa "Atitudini" și un moment muzical, dar și vernisajul unei expoziții internaționale de caricatură.
La toate aceste evenimente, accesul publicului este liber, în limita locurilor disponibile. Partenerii Festivalului sunt Consiliul Județean Prahova - prin Biblioteca Județeană "Nicolae Iorga" și Muzeul Județean de Artă Prahova "Ion Ionescu-Quintus", Primăria Municipiului Ploiești - prin Casa de Cultură "I.L. Caragiale", Societatea Scriitorilor Prahoveni și Primăria Câmpina - prin Biblioteca Municipală "Constantin I. Istrati" Câmpina.


01 May 2019 10:36 4557 vizualizari


Comentarii






390 vizualizari 24 Mar 2026 19:58 Ofelia Hărănguș și două fete din Grupul „Florile Prahovei” Câmpina, prezente la Chișinău, la Festivalul „Mărțișorul copiilor”

Ofelia Hărănguș și două fete din Grupul „Florile Prahovei” Câmpina, prezente la Chișinău, la Festivalul „Mărțișorul copiilor”

La finalul săptămânii trecute, la Chișinău a avut loc cea de-a patra ediție a Festivalului Internațional de Artă pentru copii și tineret „Mărțișorul copiilor”.

citeste mai mult
428 vizualizari 24 Mar 2026 07:42 În urmă cu aproape un secol, un mare actor român, Tony Bulandra, era sărbătorit la Câmpina, pe o scenă care nu mai există

În urmă cu aproape un secol, un mare actor român, Tony Bulandra, era sărbătorit la Câmpina, pe o scenă care nu mai există

Pe 24 martie 1933, pe scena Sălii „Monovici” din Câmpina avea loc spectacolul cu piesa „Marchizul de Priola” (scrisă în anul 1902 de francezul Henri Lavedan), cu marele actor Tony Bulandra în rolul principal, la final acesta fiind sărbătorit cu ocazia împlinirii a trei decenii de activitate teatrală.

citeste mai mult
352 vizualizari 23 Mar 2026 11:37 PeaceJam, Câmpina 2026 - despre viitorul tehnologiei

PeaceJam, Câmpina 2026 - despre viitorul tehnologiei

Ajunsă la ediția a patra, Conferința Educațională PeaceJam România va avea loc la Câmpina în zilele de 18 și 19 aprilie 2026.

citeste mai mult
689 vizualizari 22 Mar 2026 14:06 La Câmpina a avut loc un maraton al poeziei și lansarea unui volum de poezie, toate de.. Ziua Poeziei

La Câmpina a avut loc un maraton al poeziei și lansarea unui volum de poezie, toate de.. Ziua Poeziei

Ziua Mondială a Poeziei a fost o adevărată sărbătoare a versurilor la Câmpina, în cadrul unei noi ediții a Matineului Cultural Elstar.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV