Poliţişti din cadrul Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase au efectuat controale la mai multe societăţi din Câmpina pentru a verifica respectarea prevederilor legale referitoare la regimul substanţelor periculoase. Cu prilejul acestor verificări s-au aplicat trei sancţiuni contravenţionale, în valoare de 19.500 lei, fiind indisponiblizată cantitatea de 178,360 kg substanţe periculoase în vederea efectuării de verificări.
La modul mai concret, cele trei sancţiuni au fost aplicate pentru următoarele cazuri. Astfel, la una dintre societăţile verificate, poliţiştii au identificat 5 kg produse de protecţie a plantelor, agentul economic nefiind autorizat să comercializeze asfel de produse. La un alt agent economic, au fost identificate produse raticide neconforme, acestea neavând inscripţii în limba română şi fiind ambalate de administratorul societăţii în pungi de plastic neautorizate. În fine, la un alt agent economic, au fost identificaţi trei recipienţi, în cantitate totală de un litru, conţinând regulatori de creştere, cu termenul de valabitate expirat.
Pentru toate acestea s-au aplicat amenzi în valoare de 19.500 lei.

Președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a fost din nou pe șantierul drumului surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu, care asigură și ieșirea spre DN1.

Consiliul Județean Prahova a aprobat vineri, în ședință extraordinară, repartizarea pe localități a cotei de 6% din impozitul pe venit aferent anului 2026.

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul pentru lucrări de dezinsecție va realiza tratamente specifice în parcurile și zonele verzi din municipiu.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 9 iulie, cu privire la producerea unui accident rutier pe DJ 102I, în comuna Șotrile.