Consilierul local Cosmin Raț a inițiat un proiect de hotărâre a Consiliului Local privind modificarea regulamentelor bazelor sportive aparținând municipalității. Discuțiile din cadrul ședinței de miercuri, 31 iulie 2024, pe marginea acestui subiect, au fost destul de aprinse, dar, în final, proiectul a fost adoptat. S-au abținut la vot doar Liviu Dumitrache, Adina Gârbăcică și Horațiu Zăgan.
Vă reamintim că proiectul inițiat de Cosmin Raț presupunea alocarea a două zile pe an cu acces gratuit la bazele sportive aparținând municipalității și administrate de CS Câmpina pentru toate celelalte cluburi din municipiu, pentru organizarea unor competiții la care să poată avea acces gratuit orice copil din Câmpina.
Cosmin Raț: ”Mi-a spus cineva acum patru ani că la Câmpina un consilier bun e cel care nu face nimic! A avut dreptate!” Nu l-a contrazis nimeni...
În prezentarea proiectului său, Cosmin Raț a avut câteva aprecieri interesante. ”Mi-a spus cineva acum patru ani că la Câmpina un consilier bun e cel care nu face nimic! A avut dreptate!” Și mai interesant este că nu l-a contrazis niciun ales local.
Apoi a ținut să răspundă unor comentarii de pe rețelele de socializare, acolo unde se discutase deja subiectul acestui proiect.
Au fost argumente pro, câteva păreri diferite, în cele din urmă, la vot, proiectul a fost aprobat cu 16 voturi ”pentru” și trei ”abțineri” - Liviu Dumitrache, Adina Gârbăcică și Horațiu Zăgan.
Discuțiile integrale privind acest proiect le puteți urmări în materialul video.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.