Din această seară de la ora 20.00 și până mâine (marți, 28 noiembrie) la ora 16.00, județul Prahova se află sub incidența unui cod galben de ploi, pentru zona joasă și cod portocaliu de ninsori și viscol, pentru zona de munte. Administrația Națională de Meteorologie avertizează că vor fi ploi, respectiv ninsori abundente, iar vântul va intensificări temporare cu rafale de 50-70 km/h, spulberând zăpada și determinând scăderea vizibilității.
Având în vedere fenomenele meteorologice prognozate de ANM, Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență Prahova este pregătit să intervină în sprijinul autorităților locale și populației cu peste 220 pompieri, cu 71 autospeciale de intervenție și 176 mijloace tehnice, după cum a anunțat purtătorul de cuvânt al ISU, Raluca Vasiloae. Misiunile de acordare a primului ajutor medical vor fi asigurate de echipaje Smurd, iar pentru căutarea și salvarea eventualelor victime ale fenomenelor meteo periculoase ISU va interveni cu două autovehicule șenilate, cu capacitate mărită de trecere.
În același timp, ISU recomandă cetățenilor să se informeze asupra traseelor pe care le au de parcurs și să-și echipeze corespunzător mașinile.

În perioada 1-10 iulie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Siguranța Școlară al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat activități informativ-preventive în baza Planului de măsuri pentru creșterea gradului de siguranță a cetățeanului și menținerea climatului de ordine și siguranță publică pe timpul sezonului estival, precum și în contextul campaniei naționale de informare „Când martorul vorbește, bullyingul tace!”.

Primăria Câmpina intenționează să modernizeze cât mai multe locuri de joacă din municipiu, iar în prezent se lucrează la cel de pe Bulevardul Culturii, din apropierea Casei Căsătoriilor.

Fundația Zamolxes din Câmpina derulează un nou proiect Erasmus, un proiect pentru tineri privind incluziunea acestora prin muzică.

Câmpina are mai multe personalități cărora le-a fost acordat titlul de Cetățean de Onoare, dar, din păcate, despre tot mai mulți dintre aceștia se vorbește la timpul trecut, lista celor în viață scurtându-se de la o zi la alta.