Ediția din această săptămână a Seratelor Culturale Elstar va avea loc joi, 5 februarie, de la ora 17.30, la Librăria Elstar din centrul municipiului Câmpina.
„I-am scris lui Bauner un poem”, de Angela Baciu, este volumul de poezie care va fi lansat cu această ocazie, în cadrul unui eveniment care va fi moderat de scriitorul Florin Dochia, prezentarea volumulu și a autorului revenind scriitoarei Maria Nicolai.
Angela Baciu este poetă, prozatoare și publicistă, membră a Uniunii Scriitorilor din România – Filiala Iași și a PEN Club România. A debutat literar în 1987 și editorial în 1994.
Este autoarea a 25 de volume, dintre care se remarcă ,,Trei zile din acel septembrie”, ,,Mic dejun la Frida”, ,,Spiegel scrie peste tot” și ,,I-am scris lui Brauner un poem” (2025). Textele sale au fost traduse și publicate în numeroase antologii internaționale și au fost adaptate scenic. Din 2025 este prezentă în Manualul de Limba și Literatura Română – clasa a VIII-a (Editura Art Klett).
A fost distinsă cu importante premii literare, printre care Premiul Uniunii Scriitorilor din România, Premiul Balcanica, Premiul „Ion Caraion” și titlul de Poet al Iașului (2025).
CâmpinaTV.ro este partener media al Seratelor Culturale Elstar.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Pe 27 martie 1918, Basarabia a fost prima dintre provinciile românești care s-a unit cu patria mamă, act finalizat la 1 Decembrie 1918 cu Marea Unire de la Alba Iulia.

Chiar dacă s-a născut la Comarnic, pe 25 ianuarie 1964, Tituș Constantin este considerat câmpinean, aici crescând nu numai din punct de vedere artistic. Este un cantautor de muzică acoustică rock – country – folk, dar datorită experienței artistice acumulate poate aborda cu ușurință și alte genuri - pop, blues, jazz.

Azami Training a continuat seria conferințelor din cadrul proiectului mai amplu „Pariu cu mintea, viitor fără umbre”, cu o nouă întâlnire cu elevi din liceele câmpinene pe tema „Competențe pentru viitor”.

3.600 mărțișoare, din care peste 70% sunt dinainte de 1989, aceasta a fost expoziția de mărțișoare a medicului câmpinean Roxana Turtureanu, expoziție care a avut loc în aula Colegiului Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina.