Este normal să fie haos de vreme ce, după cum am scris și cu altă ocazie, în municipiul Câmpina sunt aproximativ 13.000 autovehicule (din care 11.102 autoturisme), iar numărul locurilor de parcare de pe domeniul public este de... 857. Sunt date oficiale, din Planul de Mobilitate Urbană Durabilă. După campania electorală pentru alegerile locale ați mai auzit pe cineva vorbind despre construirea, în zona centrală a Câmpinei, a unei parcări subterane, supraterane sau oricum ar fi ea, numai parcare să fie?!
Sunt ani buni de când lipsa locurilor de parcare în Câmpina, în special în zona centrală, reprezintă o mare problemă. 857 de locuri de parcare pe domeniul public înseamnă foarte, foarte puțin. Iar acesta este principalul motiv pentru care avem mașini parcate peste tot - pe carosabil, pe trotuare, inclusiv pe trecerile de pietoni, chiar și sub indicatoarele care interzic parcarea. Din cauza acestor mașini lăsate oriunde, sunt zone în care circulația este îngreunată, atât pe carosabil, cât și pe trotuare. Este un haos, iar despre o parcare nouă nu mai vorbește nimeni.
La acest capitol al locurilor de parcare ar mai fi de menționat câteva lucruri. Cele aproximativ 13.000 de autovehicule aparțin agenților economici și persoanelor fizice. În general, firmele au propriile parcări la sediile lor, dar uneori le mai găsim mașinile și pe trotuare. În privința persoanelor fizice, există și aici o situație întâlnită în special în cartiere și despre care noi am mai scris și cu alte ocazii. Este vorba despre parcarea mașinilor pe trotuare sau pe carosabil de către proprietarii care au curți și chiar garaje, obligându-i pe pietoni să meargă pe stradă pentru a ocoli autovehiculele. Când nu ai loc de parcare, înțelegem situația, dar când ai unde parca mașina și totuși o lași în stradă, asta deja ține de un alt capitol, cel al educației, al civilizației, al bunului simț.
Referitor la parcarea pe trotuare există o întreagă discuție dacă este permisă sau nu. Iată ce spune HG 965/2016 care modifică și completează OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice:
Art. 142 - "Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor pe trotuar, cu excepția situației în care administratorul drumului public a executat amenajări corespunzătoare"
Art. 144 - "Administratorul drumului public poate amenaja pe anumite zone ale trotuarului, cu avizul Poliției Rutiere, spații destinate opririi sau staționării vehiculelor, marcate și semnalizate corespunzător. Amenajările sunt permise dacă se respectă culoarul destinat circulației pietonilor, care nu poate fi mai mic de 1 m lățime; dacă poziționarea mașinilor nu stânjenește circulația pe prima bandă; dacă accesul vehiculelor se realizează din partea carosabilă".

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

149 candidați s-a înscris pentru susținerea bacalaureatului de toamnă la cele patru licee din Câmpina. Dintre aceștia, 41 au promovat bacalaureatul, 84 au fost respinși, iar 24 nu s-au prezentat. Promovabilitate – 32,8%.

Școala de Poliție din Câmpina îi așteaptă pe toți cei interesați la Ziua Porților Deschise, acțiune care va avea loc la 3 septembrie 2026, între orele 11.00-14.00.

De-a lungul a trei zile (miercuri, joi și vineri), copii de la clasele din ciclul primar de la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina participă la cursurile unei școli de vară.