După cum mulți dintre dumneavoastră știți (unii chiar ne-ați semnalat problema), bariera de la intrarea în parcarea de la Piața Centrală Câmpina este defectă de mai multă vreme. Acest lucru este menționat de Primăria Câmpina și într-un afiș postat pe sistemul metalic al barierei. Din păcate, pe lângă faptul că bariera nu funcționează, uneori mai apar și situații precum cea din fotografii, cu tichetele (neimprimate) aruncate pe jos, ceea creează o imagine dezolantă.
Deocamdată, bariera nu poate fi reparată. Sistemul este destul de vechi, iar componentele sale nu se găsesc în țară. Este un sistem importat din Italia și tot de acolo vor trebui aduse piesele de schimb. După cum ne-au precizat reprezentanții Primăriei Câmpina, firma face se ocupă de mentenanța barierei a dat asigurări că a găsit, în Italia, componente compatibile, achiziția urmând să se facă în luna septembrie. Până acum, s-au încercat mici reparații la barieră, însă, sistemul va redeveni funcțional abia după montarea pieselor ce vor fi aduse din import.

Valul de disponibilizări din administrația locală, despre care s-a tot vorbit în ultima vreme, nu e chiar un val, ci mai degrabă o undă. Și ne vom referi în continuare strict la exemplul municipiului Câmpina, unde din 269 de posturi trebuie să rămână 205. Numai că nu toate cele 269 de posturi sunt ocupate, ci doar 222. Deci reducerile de personal ar urma să afecteze 17 angajați.

Discuțiile furtunoase privind provocarea unei noi crize a apei în zona Câmpina au dus la amânarea lucrărilor solicitate de ESZ Prahova.

Poate știați sau poate nu, în cadrul Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina există un club educațional care se numește NextStep, coordonat de elevi cu sprijinul instituțional al școlii.

Anunțul ESZ Prahova privind oprirea apei pentru minimum 48 ore începând cu luni, 30 martie, ora 00.30, a creat numeroase discuții și a ridicat multe semne de întrebare inclusiv din partea autorităților județene.