CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Guvernul amână cu șase luni plata obligațiilor fiscale într-un cont unic, la Trezorerie

- Actualitate -

Guvernul amână cu șase luni plata obligațiilor fiscale într-un cont unic, la Trezorerie

Plata într-un cont unic a contribuțiilor sociale, impozitului pe profit, impozitului pe venit, dividende și impozitului pe veniturile microîntreprinderilor va intra în vigoare de la 1 iulie 2018, în loc de 1 ianuarie 2018, cum se stabilise inițial. Guvernul a aprobat, în ședința de astăzi, o ordonanță de urgență care prevede prelungirea cu șase luni a termenului de intrare în vigoare a contului unic.

Astfel, până la 1 iulie 2018, vor putea fi utilizate cele două conturi valabile până la 31 decembrie 2017. “Măsura are scopul să protejeze contribuabilii de bună-credință, care vor evita astfel riscul depunerii de cereri pentru corectarea erorilor din documentele de plată sau de calculare a obligațiilor fiscale accesorii în cazul nevalabilității plății. Amânarea termenului de aplicare s-a stabilit având în vedere modificările legislative recent adoptate în domeniul fiscal, care implică din partea contribuabililor conformarea la noile cerințe de raportare și îndeplinire a obligațiilor declarative și de plată”, se precizează în comunicatul de presă al Guvernului. 
În prezent, în unul dintre cele două conturi de la Trezorerie, sunt achitate impozitul pe profit/venit/dividende, impozitul pe veniturile microîntreprinderilor sau impozitul specific unor activități, iar în celălalt sunt plătite contribuțiile la pensie, sănătate și șomaj.


28 Dec 2017 17:38 5029 vizualizari


Comentarii






1857 vizualizari 28 May 2026 19:56 Președintele CS Câmpina, Adrian Stoican, audiat de poliție într-un dosar foarte grav. Primăria Câmpina îi solicită demisia

Președintele CS Câmpina, Adrian Stoican, audiat de poliție într-un dosar foarte grav. Primăria Câmpina îi solicită demisia

Pe numele președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, a fost emis astăzi mandat de aducere în vederea audierii, mandat pus în executare de polițiști. Stoican a fost luat de la Bazinul de înot didactic din Câmpina, unde este și instructor și dus la domiciliul său din comuna Scorțeni, pentru efectuarea unei percheziții domiciliare.

citeste mai mult
525 vizualizari 28 May 2026 17:14 La ieșirea din Câmpina spre Cornu se lucrează la consolidarea terenului afectat de o alunecare masivă

La ieșirea din Câmpina spre Cornu se lucrează la consolidarea terenului afectat de o alunecare masivă

Începute în urmă cu două săptămâni, lucrările la Bulevardul Carol I din Câmpina, la ieșire din municipiu spre Cornu și DN1, se desfășoară într-un ritm bun.

citeste mai mult
236 vizualizari 28 May 2026 16:30 Pe 9, 16 și 23 iunie, Castelul „Iulia Hasdeu” din Câmpina va fi închis din cauza unor lucrări

Pe 9, 16 și 23 iunie, Castelul „Iulia Hasdeu” din Câmpina va fi închis din cauza unor lucrări

Primăria municipiului Câmpina a anunțat că în zilele de marți, 9 iunie, 16 iunie și 23 iunie, Castelul „Iulia Hasdeu” va fi închis publicului.

citeste mai mult
771 vizualizari 28 May 2026 16:23 Pompierii câmpineni au intervenit la un incendiu. O casă și o parte din anexe au fost afectate

Pompierii câmpineni au intervenit la un incendiu. O casă și o parte din anexe au fost afectate

Un apel la 112 a anunțat izbucnirea unui incendiu în comuna Filipeștii de Târg, sat Mărginenii de Jos.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV