Timp de două zile, la București, pe Stadionul ”Iolanda Balaș Soter” au avut loc Campionatele Naționale de Atletism pentru Probele Combinate. Câmpina a fost reprezentată de un singur sportiv - Gabriel Văcărescu (antrenor Mihaela Marin), sportiv legitimat la CSS ”Constantin Istrati”, care a concurat în proba de decatlon, categoria sub 18 ani.
A fost o victorie eroică pentru Gabriel Văcărescu. A concurat în câte cinci probe pe zi, la jumătate dintre ele și-a depășit recordul personal, iar în două probe s-a accidentat. I s-a dislocat umărul atât la săritura cu prăjina, cât și la aruncarea suliței. A fost ajutat de antrenorul Mihaela Marin, care efectiv i-a pus umărul la loc, în condițiile în care medicii de pe echipajul de Ambulanță nu au vrut să intervină.
Gabriel a strâns din dinți, iar la final și-a devansat adversarii cu peste 200 puncte în clasamentul general.
Iată și rezultatele obținute în fiecare dintre cele zece probe:
- 100m - locul 1, 11,34s;
- săritura în lungime - locul 1, 6,86m;
- aruncarea greutății - locul 5, 9,25m;
- săritura în înălțime - locul 1, 1.69m;
- 400m - locul 2, 54,25s;
- 110m garduri - locul 1, 15,27s;
- aruncarea discului - locul 4, 25,19m;
- săritura cu prăjina - locu 2, 2,70m;
- aruncarea suliței - locul 5, 12,93m;
- 1500m - locul 3, 5.20.12min.
În total, Gabriel a adunat 5.165 puncte, cu peste 200 puncte față de ocupantul locului secund.
Felicitări, Gabriel Văcărescu! Felicitări, Mihaela Marin!

În zilele de 20 și 21 iunie a avut loc Campionatul Municipiului București la atletism, competiție la care au fost prezenți și mai mulți sportivi de la CSS „Constantin Istrati” Câmpina.

De unde, la un moment dat, Câmpina avea o serie întreagă de terenuri de sport, de aveai de unde alege, acum, se suferă acut la acest capitol.

La finalul acestei săptămâni s-a desfășurat o nouă etapă, a 5-a, a Campionatului Național Individual de Motocros, la start aliniindu-se și mai mulți sportivi de la clubul câmpinean Lido.

Sportul Câmpina a făcut o figură onorabilă în ultima etapă, în deplasarea de la Cocorăștii Colț, în condițiile în care a avut absențe foarte multe și a făcut deplasarea cu majoritate din lot fiind juniori.