CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Percheziții în Prahova într-un dosar de vânzare a unor autoturisme furate, cu un prejudiciu de peste 800.000 euro

- Actualitate -

Percheziții în Prahova într-un dosar de vânzare a unor autoturisme furate, cu un prejudiciu de peste 800.000 euro

În cursul dimineții de joi, 4 iunie 2026, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Serviciul Teritorial Ploiești, au pus în executare 30 de mandate de percheziție în județele Prahova, Ialomița, Argeș, Teleorman, Bistrița-Năsăud și municipiul București, la domiciliile unor persoane fizice și sediile unor societăți comerciale, într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat,  înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals.

Din actele de urmărire penală a reieșit faptul că, în perioada 2024 – iunie 2026, în județul Prahova, s-ar fi constituit și ar fi acționat o grupare de criminalitate organizată, în scopul obținerii unor importante beneficii financiare din vânzarea de autoturisme de lux, furate din diferite țări ale Uniunii Europene sau dintre cele achiziționate în sistem leasing, cărora le-ar fi fost modificate datele de identificare cu ale altor autoturisme similare. Astfel, sub conducerea liderului, membrii grupului infracțional organizat ar fi achiziționat astfel de autovehicule, pe care le-ar fi comercializat în România pe baza unor documente falsificate.
Probatoriul administrat a reliefat că aceștia ar fi utilizat ca documente de proveniență ale autoturismelor, blancuri ale unor documente originale din Spania și Austria, falsificând doar datele transcrise. Autoturismele țintă ar fi fost sustrase, fie prin descuiere electronică, duplicat chei sau relay attack, fie obținute prin înșelăciune și transportate în România sau în statele vecine, unde s-ar fi realizat modificarea elementelor de identificare și gravarea unei noi serii corespunzătoare unui autoturism „curat”, de aceeași marcă, culoare și an de fabricație (clone). Autovehiculele clonate ar fi fost  prezentate, de către diferite persoane, la diverse puncte de lucru ale R.A.R., iar, pe baza documentelor eliberate ar fi fost înmatriculate. Ulterior, autoturismele ar fi fost scoase la vânzare, preponderent pe rețele de socializare, fiind comercializate către cumpărători de bună credință. Plata s-ar fi realizat cash sau prin transfer bancar, suma obținută fiind împărțită între membri grupării.
De regulă, membrii grupării de criminalitate organizată ar fi folosit diverși interpuși (familie sau anturaj apropiat) pentru a primi sumele de bani. 
Investigațiile au arătat că, doar pe parcursul unui an (perioada 2024-2025), grupul infracțional organizat ar fi prejudiciat mai multe persoane vătămate cu peste 800.000 euro.
Audierile se desfășoară la sediul D.I.I.C.O.T. - Serviciul Teritorial Ploiești, se arată într-un comunicat al IJP Prahova.

(Foto - IJP Prahova)

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!
 


04 Jun 2026 09:48 5787 vizualizari


Comentarii






  • 04.06.2026 23:11 Jon Nu înțelegem.de ce nu se dau informații clare cu nume și prenume pt că sunt persoane poate excrocate care pot ajuta.
  • 04.06.2026 01:45 Bogdan Va referiti la firma Ave Diana.Autocar marca man nr 43bus,in prezent temsa are 43 bus in ploiesti,227 baicoi-filipesti in prezent aceeasi masina are 11 aue care era pe autobuzul alb lovit de vitanja.Verificati vin-ul.
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
1647 vizualizari 18 Jul 2026 22:05 Rupere de nori la Valea Doftanei. Sprijin de la Consiliul Județean pentru refacerea drumurilor

Rupere de nori la Valea Doftanei. Sprijin de la Consiliul Județean pentru refacerea drumurilor

O avertizare cod portocaliu de vreme severă și un mesaj ROALERT au precedat ruperea de nori, care a creat noi probleme la Valea Doftanei, localitate care a mai fost lovită de intemperii violente în această vară.

citeste mai mult
2167 vizualizari 18 Jul 2026 20:48 Restricții de trafic pe DN1 în perioada 20-24 iulie

Restricții de trafic pe DN1 în perioada 20-24 iulie

Poliția a anunțat că în perioada 20 iulie – 24 iulie 2026 vor fi restricții de circulație pe DN1, la km 68+500, în intersecția cu DJ155, pe raza localității Păulești, ca urmare a lucrărilor de montare a unor sensuri giratorii provizorii.

citeste mai mult
2725 vizualizari 17 Jul 2026 20:51 Livia Pisăliță, admisă cu brio la Universitatea Națională de Muzică București

Livia Pisăliță, admisă cu brio la Universitatea Națională de Muzică București

Livia Pisăliță este de astăzi studentă a Universității Naționale de Muzică București. A intrat la Facultatea de Interpretare Muzicală, Secția Canto Clasic, a doua pe listă, cu media 9,42. "Mult peste așteptări", spune Livia, cu modestia care o caracterizează.

citeste mai mult
2013 vizualizari 17 Jul 2026 20:49 Primăria Câmpina a lansat un chestionar de mobilitate pentru realizarea studiului de trafic

Primăria Câmpina a lansat un chestionar de mobilitate pentru realizarea studiului de trafic

Primăria Municipiului Câmpina derulează o etapă importantă în planificarea viitorului transportului local. În acest sens, se pregătește depunerea proiectului „Dezvoltarea mobilității verzi și a transportului public inteligent în Municipiul Câmpina prin achiziția de microbuze electrice”, pentru care este nevoie de realizarea unui studiu de trafic.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV