În perioada 3-8 august 2024, grupa de juniori de la CS Câmpina, condusă de antrenorul Roberto Opatchi va pleca într-un cantonament în Bulgaria.
Acest cantonament în afara țării se datorează unui sponsor care a achitat cea mai mare parte a cheltuielilor. Antrenorul Roberto Opatchi va deplasa la Albena, la malul Mării Negre, lotul cu care va ataca noua ediție a campionatului județean de fotbal de juniori, categoria 15-16 ani.
”Prin acest cantonament, ca și prin participarea la turneele internaționale din anii trecuți în Grecia și Turcia, am urmărit o dezvoltarea a jucătorilor pe care îi antrenez dincolo de antrenamentul propriu-zis. Încerc astfel să îi dezvolt pe acești copii, să vadă și alte locuri, să-și lărgească orizontul, să fie mai deschiși, să cunoască alte culturi, alți oameni, alte naționalități și alte obiceiuri. Toate acestea cred că îi vor ajuta în experiența de viață și, de ce nu, și în viitoarea lor carieră de fotbalist, pentru că doar de fiecare în parte depinde cât de departe va ajunge în fotbal și în viață”, ne-a declarat antrenorul Roberto Opatchi.

Mai multe jucătoare de la echipa de handbal feminin juniori II a CS Câmpina au început cursurile școlii de arbitri de handbal, organizate de Asociația Județeană de Handbal, for condus de un apreciat arbitru internațional - Romeo Ștefan.

Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești a găzduit duminică finalele Cupei Prahova, la handbal, juniori IV.

Timp de două zile sunt programate jocurile etapei a 14-a din primul eșalon județean.

La o oră mai puțin obișnuită, chiar și pentru fotbalul prahovean, ora 10.00, Sportul Câmpina a jucat la Dițești cu formația Genesis Filipești.