În cursul zilei de vineri, 22 octombrie 2021, pe parcursul a două intervale orare - 10.00-12.00 și 15.00-17.00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina au organizat o acțiune pe raza localității, având ca obiective combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere precum și verificarea legalității transporturilor rutiere de persoane în contextul epidemiologic actual.
După cum informează purtătorul de cuvânt al IJP Prahova, în cadrul acțiunii au fost legitimate 92 de persoane și au fost verificate 76 de autovehicule dintre care 26 de transport persoane. Au fost aplicate 26 de sancțiuni contravenționale, cele mai multe conform OUG 195/2002, în valoare totală de 5.885 de lei. Totodată, a fost reținut și un permis de conducere. Printre sancțiunile aplicate, două dintre acestea au fost pentru parcarea altor mijloace de transport pe locurile rezervate persoanelor cu dizabilități, conform Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.
De asemenea, polițiștii au recomandat cetățenilor să respecte prevederile legale pentru prevenirea răspândirii pandemiei COVID-19, să poarte mască de protecție, să păstreze distanțarea fizică și să respecte interdicțiile privind deplasarea sau libera circulație.
(Sursa foto - IJP Prahova)

Poliția Rutieră a aplicat trei amenzi Consiliului Județean Prahova pentru lipsa deszăpezirii sau intervenție întârziată în curățarea unor drumuri județene.

O veste tristă pentru învățământul câmpinean - a încetat din viață profesorul Margareta Dabija.

HidroPrahova a anunțat că a fost reluată alimentarea cu energie electrică a celor două stații de pompare, afectate de o avarie, după ninsorile din noaptea trecută.

72.253 prahoveni au energie electrică la ora 12.00 din cauza condițiilor meteorologice.