Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenÈ›ia că vom reuÈ™i să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuÈ™i vom încerca să vă aducem în atenÈ›ie informaÈ›ii interesante despre oameni È™i fapte din Câmpina noastră dragă.
26 decembrie...
1916 – Se năștea la Câmpina Ion Salcu, cel care avea să devină colonel al Armatei Române, combatant în al doilea război mondial, veteran de război, decorat cu Ordinul ”Coroana României”, cetățean de onoare al municipiului Câmpina. (foto)
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu È™i Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona LuncaÈ™u, Marian Dulă, Octavian Cojocaru È™i până la diverse articole de presă.)
Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina È™i împrejurimi pentru a le da celor interesaÈ›i posibilitatea de a alege.
FundaÈ›ia Zamolxes organizează, în perioada 5 august - 30 noiembrie 2025, “Festivalul Tineretului”, ediÈ›ia a XIX-a (concurs de teatru, muzică È™i dans, cu premii în bani).
Potrivit unei statistici POOL-ului de asigurare împotriva dezastrelor naturale (PAID), la nivelul judeÈ›ului Prahova doar pentru 28,48% din locuinÈ›e sunt încheiate poliÈ›e de asigurare, în conformitate cu Legea 260/2008.
FundaÈ›ia Zamolxes organizează, în perioada 29 octombrie - 2 noiembrie 2025, cursul din cadrul proiectului “Ferestre spre viitor – curs de competenÈ›e antreprenoriale pentru tineret”, proiect care a început la data de 11 august È™i se va încheia pe 25 noiembrie 2025. Acest proiect este finanÈ›at de Consiliul JudeÈ›ean Prahova.