Mulți câmpineni s-au bucurat astăzi, 1 Mai 2025, de petrecerea câtorva ore în aer liber, la Fântâna cu Cireși, o zonă de agrement unde altădată nu aveai loc să arunci un ac. Da, dar altădată nici nu prea aveai alternative, erau alte vremuri...
Ne-am bucurat să vedem la 1 Mai 2025 oameni care au ales Fântâna cu Cireși. Pentru că zona este foarte frumoasă, departe de agitația orașului, în mijlocul naturii. Iar pentru prima dată după mulți ani, aici s-au făcut unele amenajări – foișoare, mese pentru picnic, grătare noi, coșuri de gunoi, un spațiu de joacă pentru copii. Au fost toaletați copacii, a fost curățată albia pârâului, a fost cosită iarba și s-a efectuat inclusiv o acțiune de dezinsecție împotriva căpușelor.
Am scris despre intenția Primăriei Câmpina de a amenaja această zonă pentru ca oamenii să revină aici cu plăcere. Ei bine, această amenajare s-a făcut și va continua în perioada următoare, mai ales că, pe măsura ce vremea se va încălzi, va crește și numărul celor care vor veni la Fântâna cu Cireși. Acum, important este să se și păstreze curățenia, iar noile dotări să rămână intacte. Oricum, zona este monitorizată video.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Înainte de 1989, Câmpina - prin Satul de vacanță Voila - era o destinație de top pentru taberele școlare. De mulți ani, odată cu desființarea Satului de vacanță, Câmpina nu a mai figurat pe lista taberelor școlare. Dar revine treptat, grație unui parteneriat între două grădinițe.

Două documente stabilesc, pentru prima dată la nivel național, un cadru unitar prin care specialiștii pot identifica din timp indicatorii de risc ai traficului de minori și pot interveni înainte ca exploatarea și traficul de copii să se producă. Una dintre instrucțiuni se adresează serviciilor rezidențiale pentru copii, iar cealaltă vizează detectarea proactivă în comunitate, cu accent pe copiii din mediul rural și pe cei aflați în situații de vulnerabilitate.

Ministerul de Intere a transmis un mesaj pe rețelele de socializare prin care atenționează că au fost reluate tentativele de fraude on-line prin metoda „mesajul de la poliție sau de la ghișeul.ro”!

Polițiștii Serviciului Rutier – din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au desfășurat o activitate de informare și educație rutieră în cadrul Școlii de vară organizate la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Breaza.