CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Apa de la Breaza este infestată cu bacteria Clostridium perfringens. Poate fi utilizată doar în scopuri menajere

- Actualitate -

Apa de la Breaza este infestată cu bacteria Clostridium perfringens. Poate fi utilizată doar în scopuri menajere

Apa distribuită în rețeua publică de la Breaza este infestată cu Clostridium. Se menține interdicția consumului de apă de la robinet, măsură dispusă încă de săptămâna trecută, când locuitorii orașului au semnalat că apa este tulbure și urât mirositoare.

Ca urmare a buletinelor de analiză emise în data de 30 aprilie 2025, asupra probelor de apă prelevate din rețeaua de distribuție din Breaza, Direcția de Sănătate Publică Prahova transmite că apa distribuită nu îndeplinește condițiile de potabilitate și confirmă prezența bacteriei Clostridium perfringens.
În acest context, DSP Prahova a dispus menținerea interdicției de utilizare a apei pentru consum uman – băut, prepararea hranei, igiena personală sau prepararea formulelor pentru sugari și a ceaiurilor – până la încadrarea apei în parametrii de potabilitate stabiliți prin lege. Ca atare, apa poate fi utilizată DOAR în scopuri menajere.
“Societatea Hidro Prahova SA a întocmit un plan de măsuri pentru remedierea rapidă a situației, plan ce va fi transmis Direcției de Sănătate Publică Prahova și Primăriei orașului Breaza. Acest plan este monitorizat direct de conducerea societății și include:
- Continuarea operațiunilor de spălare și dezinfecție a rezervorului Breaza și a rețelei de distribuție;
- Suplimentarea punctelor de distribuire a apei potabile prin containere tip IBC, amplasate în zonele stabilite cu autoritatea locală;
- Prezență activă pe teren a echipelor de intervenție, care acționează susținut pentru igienizarea zonei de protecție a rezervorului.

Totodată, directorul general al Hidro Prahova SA, Andrei Bontic, a dispus constituirea unei comisii de cercetare internă, care va analiza cauzele ce au condus la apariția acestei neconformități. Concluziile vor fi puse la dispoziția instituțiilor abilitate. Societatea Hidro Prahova SA rămâne angajată într-un proces transparent și responsabil de informare a cetățenilor și de colaborare cu autoritățile publice pentru remedierea completă a acestei situații”, se precizează într-un comunicat transmis de Hidro Prahova SA.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


30 Apr 2025 16:07 3768 vizualizari


Comentarii






  • 03.05.2025 12:06 Bogdan Pe când demisii? Și nu doar în conducerea centrala cât și în sucursale.Cum avem asa preț top la mc.Trebuie hrănite și gurile politice flamande.Asta e luxul pt care plătim 20 ron pe m3 ne îmbolnăvesc.Este o cloaca între primarii și CJ,toți sunt complici..De pe vremea constituirii Hidro toți ar fi trebuit sa fie la puscarie.Smecherii nu vor răspunde în fata legii,dacă mâine furi de foame te leagă ca în filme.Alai de politie.
  • 01.05.2025 11:36 Cetățeanul Societatea Hidro Prahova sa fie cercetata și judecata pt tentativa de omor. Pun în pericol viata omului.
236 vizualizari 21 Jul 2026 08:00 Raed Arafat a venit în zona Breaza - Comarnic. ISU a actualizat bilanțul intervențiilor

Raed Arafat a venit în zona Breaza - Comarnic. ISU a actualizat bilanțul intervențiilor

O delegație a Departamentului pentru Situații de Urgență, condusă de secretarul de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, șef al DSU, dr. Raed Arafat, alături de reprezentanți ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, s-a deplasat luni după-amiază în zonele afectate de inundații din județul Prahova, pentru evaluarea situației operative și dispunerea măsurilor necesare în vederea sprijinirii comunităților afectate și a gestionării eficiente a intervențiilor.

citeste mai mult
1688 vizualizari 20 Jul 2026 20:55 Copaci rupți în mai multe zone ale Câmpinei. Furtuna a lăsat Voila fără curent electric

Copaci rupți în mai multe zone ale Câmpinei. Furtuna a lăsat Voila fără curent electric

Furtuna care a afectat în cursul după-amiezii de luni zona Câmpina a produs ceva pagube și în Câmpina, dar nu de proporțiile celor petrecute prin localitățile din jur.

citeste mai mult
514 vizualizari 20 Jul 2026 20:30 Intervenții pentru deblocarea DN1 la Nistorești și Cornu, după inundații și o surpare

Intervenții pentru deblocarea DN1 la Nistorești și Cornu, după inundații și o surpare

Zeci de pompieri militari din Prahova, București - Ilfov și de la unitatea specială a ISU au intervenit pentru deblocarea DN1 în urma preciptațiilor abundente din zona Breaza - Cornu.

citeste mai mult
1551 vizualizari 20 Jul 2026 16:36 Imagini virale cu formarea unei viituri pe Valea Proviței

Imagini virale cu formarea unei viituri pe Valea Proviței

În cursul după-amiezei de luni, 20 iulie, ploile puternice căzute în zona Adunați - Provița au generat o viitură puternică pe Valea Proviței.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV