CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

O inițiativă minunată a echipei de robotică de la Colegiul “Grigorescu”, pentru copii - cum să învețe distrându-se!

- Actualitate -

O inițiativă minunată a echipei de robotică de la Colegiul “Grigorescu”, pentru copii - cum să învețe distrându-se!

Zeci de copii au participat vineri, 25 octombrie 2024, la Casa Tineretului, la workshop-ul organizat de echipa de robotică Team Undefined a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina.

O inițiativă extraordinară a echipei de robotică de la CNNG, care a demonstrat încă o dată interesul copiilor față de tehnologie, roboți, LED-uri, butoane, senzori etc. A fost un eveniment interactiv pentru copii cu vârste cuprinse între 7 și 12 ani. Un workshop dedicat platformei Micro:Bit, extrem de populară la nivel mondial, creată pentru a le permite copiilor să învețe programare și să interacționeze cu tehnologia într-un mod captivant. Un robot Micro:bit este echipat cu LED-uri, butoane și senzori care pot fi programate să îndeplinească diverse funcții, oferind o gamă largă de posibilități creative. De la jocuri simple până la roboți autonomi, Micro:Bit este o unealtă perfectă pentru a stimula gândirea logică și pentru a cultiva interesul copiilor pentru știință și tehnologie.
Și exact asta s-a întâmplat. Sub îndrumarea elevilor din echipa de robotică, copiii au învățat cum să utilizeze dispozitivele Micro:Bit și cum funcționează acestea, descoperind cum pot fi folosiți senzorii și LED-urile pentru a crea proiecte interactive. Cei mai mici dintre participanți au descoperit lumea fascinantă a construcțiilor LEGO.

Bine, a fost un prim pas, pentru că, după cum ne-a spus Ilinca Alexandru, membră a Team Undefined de la CNNG, astfel de acțiuni vor fi organizate timp de zece săptămâni, în fiecare vineri, de la ora 15.00, la etajul 1 al Casei Tineretului. “Vom fi mereu pregătiți să răspundem curiozităților copiilor și să-i ajutăm să învețe prin joacă”, afirmă Ilinca.
Workshop-ul Micro:Bit organizat de Team Undefined nu este doar un simplu curs de programare sau robotică. Este o experiență care le oferă copiilor posibilitatea de a învăța și de a se distra prin joacă.


26 Oct 2024 06:59 1282 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
2995 vizualizari 27 Jan 2026 18:17 Intrarea în Câmpina dinspre Cornu, închisă complet traficului rutier. Bulevardul Carol I s-a rupt...

Intrarea în Câmpina dinspre Cornu, închisă complet traficului rutier. Bulevardul Carol I s-a rupt...

În urma agravării alunecării de teren de la intrarea în municipiul Câmpina dinspre comuna Cornu, a fost convocată o ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență care a decis ca începând din această seară (marți, 27 ianuarie), ora 19.00, Bulevardul Carol I să fie complet închis traficului rutier pe tronsonul afectat.

citeste mai mult
366 vizualizari 27 Jan 2026 14:32 Un bărbat de 61 ani a murit asfixiat cu fum într-o casă din Bușteni

Un bărbat de 61 ani a murit asfixiat cu fum într-o casă din Bușteni

Pompierii militari din Sinaia au fost alertați cu privire la producerea unui posibil incendiu într-o locuință din orașul Bușteni. La locul solicitării s-au deplasat o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD și SVSU Bușteni. 

citeste mai mult
2186 vizualizari 27 Jan 2026 14:16 Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina va avea anul școlar viitor o clasă a IX-a mai puțin

Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina va avea anul școlar viitor o clasă a IX-a mai puțin

Anul școlar viitor va aduce o serie de modificări în structura claselor a IX-a de la instituțiile de învățământ liceal de la nivelul municipiului Câmpina.

citeste mai mult
566 vizualizari 26 Jan 2026 13:19 7 zile în siguranță - campanie a Poliției Prahova pentru reducerea numărului de accidente rutiere

7 zile în siguranță - campanie a Poliției Prahova pentru reducerea numărului de accidente rutiere

Serviciul Rutier din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova lansează campania „7 zile de siguranță – Fără accidente pe drumurile naționale”, o acțiune amplă ce se va desfășura pe parcursul a șapte zile consecutive, având ca obiectiv principal creșterea siguranței rutiere și reducerea numărului de accidente produse pe drumurile naționale din județ.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV