CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Consiliul Local Câmpina are dificultăți în a pune în aplicare o hotărâre a unei instanțe. ”Punem căruța înaintea cailor!”

- Actualitate -

Consiliul Local Câmpina are dificultăți în a pune în aplicare o hotărâre a unei instanțe. ”Punem căruța înaintea cailor!”

Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Câmpina de la finalul lunii septembrie s-a aflat și un proiect privind actualizarea limitelor de proprietate și a suprafețelor unor imobile în vederea punerii în executare a unei sentințe civile.

Este un proiect destul de complicat, în care sunt destul de multe semne de întrebare. 
Pe scurt, două persoane au concesionat terenuri de la Primăria Câmpina pe Aleea Buciumului în anul 2001. Au realizat construcții pe aceste terenuri fără autorizații, au urmat amenzi de la Poliția Locală, procese, iar pe 21 septembrie 2023 instanța s-a pronunțat, solicitând Primăriei Câmpina intrarea în legalitate prin actualizarea limitelor de proprietate ale terenurilor și comasarea lor, în caz contrar construcțiile trebuind demolate.
Acum, din 21 septembrie 2023 și până la acest moment, de ce nu s-a pus în aplicare sentința?
Apoi, consilierii locali au avut mai multe puncte de vedere asupra acestui subiect, unii justificându-și astfel chiar abținerea de la vot. Un punct de vedere interesant i-a aparținut lui Cosmin Raț: ”Cred că punem căruța înaintea cailor. Nu ar trebui mai întâi să aprobăm un PUZ, pentru că trebuie inclusiv trecut un teren pe care s-a construit din extravilan în intravilan. Apoi, după aprobarea PUZ-ului, putem aproba și aceste modificări cerute de instanță”.
În cele din urmă, trecându-se la vot, proiectul a fost respins cu 11-7. Acum, rămâne de văzut dacă se va considera că Legislativul local a refuzat punerea în aplicare a unei hotărâri a instanței sau, poate, viitorul Consiliu Local va aproba o asemenea hotărâre.


02 Oct 2024 18:01 5189 vizualizari


Comentarii






  • 21.03.2025 11:46 Eori Felicitări Instanțelor Din România: Curtea Constituțională A României - București, Înalta Curte De Casație Și Justiție - București, Curtea De Apel - București, Biroul Electoral Central - București, Dar Și Instanței Din Franța " CEDO - Curtea Europeană A Drepturilor Omului, Prescurtat ECHR, Locația Strasbourg, Pentru Că: Au Salvat Democrația României. Trimiteți Mai Departe Aceste Informații Pentru A Ajunge La Cât Mai Multă Lume.
  • 04.10.2024 12:11 Cetățeanul Cât timp mai durează ca sinistra administratie, sa plece o data pt totdeauna, și sa își intre în drepturi noii aleși?
  • 02.10.2024 18:19 Alex Aleea câinilor necastrați, lăsați liberi pe drum! Să te ferească sfântul să treci cu bicicleta pe acolo!
453 vizualizari 03 Apr 2026 20:21 Până pe 14 aprilie, Primăria Câmpina așteaptă propuneri privind desfășurarea jocurilor de noroc

Până pe 14 aprilie, Primăria Câmpina așteaptă propuneri privind desfășurarea jocurilor de noroc

Primăria Câmpina a anunțat demararea procedurii de transparență decizională pentru un proiect de hotărâre a Consiliului Local privind desfășurarea activităților de jocuri de noroc în Câmpina.

citeste mai mult
1060 vizualizari 03 Apr 2026 19:31 Accident în Câmpina, la intersecția străzilor B.P. Hasdeu și Mihail Kogălniceanu

Accident în Câmpina, la intersecția străzilor B.P. Hasdeu și Mihail Kogălniceanu

În după-amiaza zilei de vineri, în Câmpina, la intersecția străzilor B.P. Hasdeu și Mihail Kogălniceanu, a avut loc un accident rutier.

citeste mai mult
1265 vizualizari 03 Apr 2026 13:38 Probleme grave la Căminul Energetic Câmpina. Locuințe de la Primărie pentru oameni cu mașini de lux sau care subînchiriază casa!

Probleme grave la Căminul Energetic Câmpina. Locuințe de la Primărie pentru oameni cu mașini de lux sau care subînchiriază casa!

Căminul Energetic din Câmpina, situat aproape de DN1, pe Strada Adrian Oprescu, a avut și are numeroase probleme.

citeste mai mult
3662 vizualizari 03 Apr 2026 13:08 Accident mortal în Câmpina. O femeie de 28 ani și-a pierdut viața

Accident mortal în Câmpina. O femeie de 28 ani și-a pierdut viața

Noaptea trecută, în jurul orei 00.25, pe Strada B.P. Hasdeu din Câmpina a avut loc un accident rutier grav, soldat cu moartea unei tinere în vârstă de 28 ani.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV