Consiliul de Administrație al Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu” din Câmpina a decis astăzi, 14 octombrie 2020, ca timp de două săptămâni cursurile să se desfășoare exclusiv online.
Decizia vine pe fondul testării pozitive la noul coronavirus a unui cadru didactic, dar și pe fondul creșterii alarmante a numărului de cazuri de infectări la nivelul municipiului Câmpina, rata de infectare fiind de 1,47/1000 locuitori. La ultima raportare oficială, în urmă cu două zile, la Câmpina erau confirmate 53 de cazuri de infectare. Revenind la Colegiul "Grigorescu", cursurile se vor desfășura în sistem exclusiv online până pe 28 octombrie, o decizie privind modalitatea de desfășurare după această dată a cursurilor urmând a fi luată în funcție de situația evoluției epidemiologice atât la nivelul instituției de învățământ, cât și la nivel local.
Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina are 1.090 elevi, de la clasa pregătitoare până la clasa a XII-a.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Liceele câmpinene pun la dispoziția absolvenților de clasa a VIII-a, în acest an, 646 locuri la învățământul de zi, 28 dintre acestea fiind pentru învățământ dual.

Primăria Câmpina a transmis următorul comunicat de presă privind manevrele tehnice care sunt programate miercuri, 24 iunie, la Barajul Paltinu.