Din cele 23 secții de votare din Câmpina, în 21 votul pentru Consiliul Județean Prahova a fost covârșitor în favoarea PSD.
Cele două secții în care a câștigat PNL la votul pentru Consiliul Județean Prahova au fost Secția nr. 176, din cartierul Turnătoriei, dar diferența a fost de numai două voturi, și Secția nr. 180, din cartierul Voila, unde diferența a fost ceva mai mare, de 41 voturi. În schimb, la Secția nr. 177, de la Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”, PNL a fost pe locul al treilea, fiind devansat de Alianța Dreapta Unită.
În final, rezultatele pentru Consiliul Județean Prahova au fost următoarele:
PSD - 36,75% (4.847 voturi)
PNL - 24,56% (3.239 voturi)
Alianța Dreapta Unită - 12,72% (1.678 voturi)
AUR - 11,67% (1.539 voturi)
S.O.S. România - 6,51% (858 voturi)
România în Acțiune - 3,74% (493 voturi)
REPER - 2,67% (352 voturi)
Alianța Național Tărănistă - 1,37% (181 voturi)

Trei străzi din Breaza au fost afectate de alunecări de teren, în general fiid vorba de reactivări ale unor alunecări de teren mai vechi.

În perioada 14-15 februarie 2026, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat o acțiune de amploare, având ca obiectiv prevenirea și combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, precum și creșterea gradului de siguranță rutieră.

Polițiștii din Prahova au intervenit, în noaptea de 15 februarie, în urma producerii unui accident rutier pe DN1B, în localitatea Păulești, soldat cu rănirea mai multor persoane.

Anunțată de ceva vreme, tranzacția prin care patronii Dedeman, frații Dragoș și Adrian Pavăl, au cumpărat rețeaua Carrefour din România s-a finalizat, fiind evaluată la aproximativ 823 milioane euro.